Ogrodnik wersja 2.0

By | Maj 4, 2021

Rok temu tuż przed wakacjami uruchomiłem prosty projekt ogrodnika, o którym pisałem w tym wpisie: http://hamspirit.pl/SQ9MDD/?p=1949
W tym roku postanowiłem że projekt zostanie gruntownie przebudowany. Tym sposobem narodził się Eddy Gardner.

Najnowszy Ogrodnik, w tle dwie poprzednie konstrukcje.

Poprzednia konstrukcja oparta była o arduino, a całością zarządzał domoticz. W tej konstrukcji zmieniłem koncepcję na rzecz czegoś bardziej samodzielnego.
Głównym założeniem było by urządzenie mogło pracować całkowicie samodzielnie i by można je było skonfigurować w łatwy sposób.
Konstrukcja została oparta o chip ESP8266. Dzięki temu było mi łatwo zbudować estetyczny interfejs użytkownika w postaci strony WWW.

Aby ułatwić sobie pracę wykorzystałem płytkę Nodemcu, która ma wyprowadzone goldpiny w standardowym rastrze.
Do płytki podłączyłem pojemnościowy czujnik wilgotności, dzięki któremu mogę kontrolować dawkowanie wody, a jego konstrukcja sprawia że jest odporny na degradację sondy pomiarowej.

Pojemnościowy czujnik wilgotności gleby

Podobnie jak w poprzedniej konstrukcji zainstalowałem w zbiorniku pompkę zanurzeniową oraz pływak który sygnalizuje niski poziom wody.
Program sterujący urządzeniem pisałem w Visual Studio Code z doinstalowaną wtyczką PlatformIO, dzięki której programowanie ESP jest bajecznie proste.

 

Visual Studio Code z wtyczką PlatformIO.

Aplikacja która steruje pracą ogrodnika, na stronie WWW prezentuje bieżące parametry pracy, co znakomicie ułatwia pracę z urządzeniem.

Bieżące parametry pracy ogrodnika.

Oczywiście wszystkie opcje podlewania można zmienić z poziomu strony WWW  po wybraniu z menu odpowiedniej sekcji uzyskujemy dostęp do tych funkcji.

Strona z ustawieniami podlewania

Aby nie tracić funkcjonalności w stosunku do pierwszej wersji ogrodnika, także i ta została wyposażona w możliwość integracji z domoticzem. W kolejnym oknie konfiguracyjnym można wskazać IDX-y wcześniej przygotowanych zmiennych w domoticzu do których ogrodnik będzie zapisywał dane.

Strona konfiguracji integracji z domoticzem

Z poziomu domoticza mam zrobioną integrację z komunikatorem telegram. Jednakże w tej wersji urządzenia nie mogło zabraknąć także i tej opcji.

Sekcja konfiguracji połączenia z komunikatorem telegram.

Jak widać niskim nakładem sił i środków można osiągnąć całkiem ciekawy efekt. Urządzenie właśnie przechodzi fazę testów. Ale już jestem bardzo zadowolony.
Całość kodu można pobrać z mojego profilu w serwisie Github pod tym adresem:

https://github.com/SQ9MDD/EddyGardner

Miłego budowania.

R.