Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, krążąc wokół ziemi jest w zasięgu krótkofalowców. Można się o tym przekonać na własne oczy i uszy, używając systemu APRS, i nie jest do tego potrzebna jakaś super zaawansowana konfiguracja…
Na Między narodowej stacji kosmicznej (ISS) znajduje się radio z APRS-em. Znając termin przelotu i czętotliwość pracy ISS-a można spróbować swych sił w łącznościach za jego pośrednictwem.
Co jest do tego potrzebne:
– Radio na pasmo 2m FM
– TNC
– program do wyznaczenia czasu przelotu
– program do nadawania i odbioru ramek APRS
Ja wykorzystałem do tego celu Yaesu FT-991 podłączone do anteny na balkonie, jako TNC pracowało, znane już z wcześniejszych wpisów oprogramowanie DireWolf. Całości dopełnił program UISS, oraz Orbitron dzięki któremu wiedziałem kiedy nasłuchiwać.
Konfiguracja jest bardzo prosta w UISS ustawiamy odpowiednią ścieżkę, swój znak i koordynaty.
Po ustawieniu radia na częstotliwości 145,825MHz w fm-ie gdy tylko nadleci ISS zaczniemy odbierać i dekodować ramki APRS.
Możemy wtedy przystąpić do nadawania, najlepiej rozpocząć od nadania ramki z pozycją jeśli nam się uda już po chwili na aprs.fi możemy zobaczyć efekty. Oczywiście via ISS możemy także przesyłać wiadomości lub biuletyny.
Możemy też na findu lub w aprs.fi sprawdzić ile i jakie nasze ramki zostały usłyszane na międzynarodowej stacji kosmicznej.
Jak widać możliwość kontaktu poprzez międzynarodową stację kosmiczną jest w zasięgu ręki każdego krótkofalowca.
Do usłyszenia via ISS
Rysiek
p.s.
ISS-a można także posłuchać podczas łączności ze szkołami, poniżej link do nagrania takiego nasłuchu.
https://youtu.be/FA-cQ8N1hpM