Nad zakupem jakiegoś sprytnego kompresora dynamiki do mojej 817-tki zastanawiałem się już od dawna. I gdy w zaprzyjaźnionym sklepie krótkofalarskim pojawił się kit kompresora DYC-817 3.0 firmy Sota Beams, decyzja mogła być tylko jedna.
Do wyboru miałem zakup gotowego urządzenia lub wersję do samodzielnego montażu. Wybrałem oczywiście wersję do samodzielnego montażu.
Urządzenie przychodzi w skromnej paczce w której znajdziemy:
- kabel połączeniowy do transceivera zakończony wtykami RJ-45
- obudowę plastikową do zamknięcia urządzenia
- dwa potencjometry montażowe (2,5k oraz 250k)
- jeden kondensator smd
- przełącznik do montażu w płytce
- płytkę drukowaną z obsadzonymi elementami SMD
- dwa gniazda RJ-45
- naklejkę na obudowę z oznaczeniem gniazd i wyłącznika
Jak widać montaż urządzenia sprowadza się tylko do wlutowania kilku nie skomplikowanych elementów.
Po wlutowaniu elementów płytka jest gotowa do pracy.
Przed zamknięciem w obudowie należy jeszcze dokonać regulacji wzmocnienia mikrofonu, za pomocą potencjometru P1 (2K5), oraz poziomu kompresji za pomocą potencjometru P2 (250k).
Wyłącznik znajdujący się na płytce służy do włączenia i wyłączenia funkcji kompresora natomiast wzmacniacz mikrofonowy działa niezależnie od jego położenia.
Dodatkowa funkcja kompresora to możliwość generowania ciągłego tonu audio który jest przydatny podczas strojenia anten czy skrzynek antenowych. Aby uruchomić generowanie tonu należy wcisnąć jednocześnie przycisk PTT oraz DWN na mikrofonie radia.
Reasumując urządzenie jest bardzo proste do uruchomienia, przyjazne w obsłudze i lekkie (zaledwie 36g) oraz nie wymaga dodatkowego zasilania. Polecam!
R.
Poniżej szczegółowy opis kompresora opublikowany w Funk Amateur