APRS via ISS

By | Sierpień 20, 2017

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, krążąc wokół ziemi jest w zasięgu krótkofalowców. Można się o tym przekonać na własne oczy i uszy, używając systemu APRS, i nie jest do tego potrzebna jakaś super zaawansowana konfiguracja…

Na Między narodowej stacji kosmicznej (ISS) znajduje się radio z APRS-em. Znając termin przelotu i czętotliwość pracy ISS-a można spróbować swych sił w łącznościach za jego pośrednictwem.
Co jest do tego potrzebne:
– Radio na pasmo 2m FM
– TNC
– program do wyznaczenia czasu przelotu
– program do nadawania i odbioru ramek APRS

Ja wykorzystałem do tego celu Yaesu FT-991 podłączone do anteny na balkonie, jako TNC pracowało, znane już z wcześniejszych wpisów  oprogramowanie DireWolf. Całości dopełnił program UISS, oraz Orbitron dzięki któremu wiedziałem kiedy nasłuchiwać.
via-iss-6

Konfiguracja jest bardzo prosta w UISS ustawiamy odpowiednią ścieżkę, swój znak i koordynaty.

via-iss-5

Po ustawieniu radia na częstotliwości 145,825MHz w fm-ie gdy tylko nadleci ISS zaczniemy odbierać i dekodować ramki APRS.

via-iss-2

Możemy wtedy przystąpić do nadawania, najlepiej rozpocząć od nadania ramki z pozycją jeśli nam się uda już po chwili na aprs.fi możemy zobaczyć efekty. Oczywiście via ISS możemy także przesyłać wiadomości lub biuletyny.
via-iss-4

Możemy też na findu lub w aprs.fi sprawdzić ile i jakie nasze ramki zostały usłyszane na międzynarodowej stacji kosmicznej.
via-iss-3

Jak  widać możliwość kontaktu poprzez międzynarodową stację kosmiczną jest w zasięgu ręki każdego krótkofalowca.
Do usłyszenia via ISS

Rysiek

p.s.
ISS-a można także posłuchać podczas łączności ze szkołami, poniżej link do nagrania takiego nasłuchu.
https://youtu.be/FA-cQ8N1hpM