Domoticz & Mysensors

By | Sierpień 7, 2017

Zawodowo zajmuję się automatyką budynkową. Oczywiście w pracy korzystam z rozwiązań komercyjnych. Natomiast w domu postanowiłem sprawdzić możliwości narzędzi open source. Okazało się że duet domoticz i mysensors to bardzo ciekawe rozwiązanie do domu. Zapraszam dalej gdzie opowiem jak to u mnie działa.

Domoticz to nic innego jak serwer BMS (Building Management System). Serwer ten obsługuje kilkadziesiąt protokołów sprzętowych dzięki czemu można do niego podłączyć wiele sterowników wyposażonych w czujniki, elementy wykonawcze, siłowniki itd. Oferuje też możliwość układania harmonogramów czasowych, pisania prostych programów do obsługi zdarzeń, itd.

Pulpit domoticza z widokiem na ulubione urządzenia

Pulpit domoticza z widokiem na ulubione urządzenia

Do komunikacji pomiędzy sterownikami a domoticzem wykorzystuję protokół mysensors. Nie jest to może idealny protokół ale świetnie się nadaje do tego zadania. Co najważniejsze jest dobrze udokumentowany i łatwo go zaimplementować.

Sterowniki zaprojektowałem samodzielnie i są to proste shieldy do arduino nano w zgrabnej obudowie na szynę DIN. Sterowniki wyposażyłem w interfejs komunikacyjny z RS-485. Sterowniki są podłączone do domoticza za pomocą konwertera RS-485 – USB.

AS-540-top

Płytka sterownika z komunikacją po rs485 5 wejść uniwersalnych 4 wyjścia przekaźnikowe.

20684504_1659876174036354_1431974161_o

Sterownik widok od strony elementów.

20706113_1659876334036338_1280060486_o

Gotowy zmontowany sterownik.

 

Możliwych scenariuszy wykorzystania, takiego zestawu jest wiele, opiszę kilka, które zastosowałem w moim domu:

1. Sterownik w kuchni obsługuje taśmy ledowe zainstalowane nad blatami kuchennymi i dodatkowo podłączyłem do niego czujnik ruchu oraz czujnik natężenia oświetlenia w postaci najprostszego fotorezystora. Kombinacja ruchu i niskiego natężenia światła uruchamia taśmy ledowe. By wszystko było bardziej niezawodne sterownik jest zaprogramowany tak by mógł pracować samodzielnie. Progi natężenia oświetlenia oraz czas podtrzymania świecenia obwodu, jako zmienne są widoczne w domoticzu gdzie mogę zmieniać nastawy. Oczywiście mogę także wysterować tym obwodem niezależnie z poziomu domoticza, lub za pomocą telefonu i aplikacji domoticz. Mogę też ustawić harmonogram włączeń podczas mojej nieobecności.

2. W warsztacie mam podłączone radia, jedno na 2m (144.800MHz) oraz drugie na 70cm (432.500MHz) które obsługują moją stację domową i digi pomocnicze. Radia te zasilam poprzez sterownik i obydwa te wyjścia są widoczne w domoticzu.

Domoticz, karta przełączników

Domoticz, karta przełączników

Dodatkowo zrobiłem jeden wyłącznik wirtualny który jest sterowany za pomocą funkcji geofencing w mojej aplikacji domoticz w telefonie. Działa to tak że jeśli oddalę się na więcej niż 50km (parametr zmienny) od domu aplikacja w telefonie wyłącza wirtualny przełącznik a ten z kolei za pomocą systemu zdarzeń wyłącza po kolei radia DIGI. Oczywiście działa to w dwie strony i wracając do domu DIGI uruchamia się automatycznie.

Domoticz, karta zdarzeń, tutaj można budować proste zależności.

Domoticz, karta zdarzeń, tutaj można budować proste zależności.

To tylko dwa przykłady ale jak widać domoticz jest fajnym narzędziem do zarządzania swoim domem, czy sterowania urządzeniami. Mam nadzieję ze te klika słów będzie dla kogoś inspiracją by samemu coś takiego uruchomić.

Rysiek Labus.