Tama 2016

By | Czerwiec 22, 2016

Każdego roku latem w okolicach Bornego Sulinowa spotykają się krótkofalowcy, miłośnicy systemu APRS. Spotkanie odbywa się dzięki uprzejmości Zbyszka SP3BTT na którego terenie gościmy.

Tegoroczne spotkanie rozpoczeliśmy, ja i kolega Łukasz SQ5RWU we czwartek. Rano zapakowaliśmy się wszyscy do samochodu i pojechaliśmy najszybszą trasą w stronę Bornego Sulinowa.

tama-trasa

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy powitani przez kolegów którzy byli tutaj przed nami. Przygotowanie obozowiska, rozstawienie namiotów i pawilonu, podłączenie agregatu prądotwórczego oraz uruchomienie sprzętu łączności zajęło nam niewiele ponad godzinę.

DSC_3847

W piątek, o godzinie dwunastej wypuściliśmy wcześniej przygotowany balon napełniony helem z podczepionym trackerem RTTY. Balon ten nadawał w paśmie 70cm i był odbierany przez wielu krótkofalowców w Polsce.

DSC_3812

Zanim rozpoczęła się część oficjalna spotkania w samo południa tak jak dnia poprzedniego został wypuszczony z Tamy balon unoszący przeprogramowaną sondę meteo. Sonda ta po przeleceniu około 50km i osiągnąwszy wysokość około 23km nad ziemią spadła i została odnaleziona przez ekipę z klubu SP6ZWR. Jeszcze tego samego dnia z terenu Tamy uniosły się kolejne dwa balony z trakerami. Jeden z nich to odnaleziona sonda RS-41 a kolejny to mały traker pod znakiem kolegi Czesia SP3EOL.

DSC_3886

Już w trakcie poszukiwań pierwszego trakera, działalność rozpoczęła giełda sprzętu krótkofalarskiego. A wczesnym popołudniem dojechała tradycyjna grochówka. Dzień zakończył się wspólnym ogniskiem.

Z tego miejsca chciałem bardzo serdecznie podziękować organizatorom spotkania i  Zbyszkowi SP3BTT za gościnę.  Dzięki wam świetnie się bawiliśmy w cudownych okolicznościach przyrody, a czas ten zostanie w naszej pamięci na długo.

R.