Upgrade instalacji, kolejne elementy na pasmo 23cm

By | Październik 8, 2022

Po wstępnych próbach mojej instalacji na pasmo 23cm postanowiłem ją rozbudować o wzmacniacz mocy z LNA i filtrami pasmowymi. Poprawa pracy instalacji przeszła moje najśmielsze oczekiwania.

Oczywiście urządzenie w które doposażyłem moją stację zostało wyprodukowane przez tę samą firmę która zrobiła transwerter, czyli SG-LABS.

Wzmacniacz na 23cm, moc wyjściowa 25W

Po podłączeniu wzmacniacza do instalacji od razu zauważyłem poprawę sygnału odbieranego. Dla przykładu Sygnał Tomka SP5TC z Łomianek wzrósł z S1 do S9 a czytelność z R3 do R5. Jednocześnie tło pasma przestało być „niestabilne”, dzięki temu że wbudowany we wzmacniacz filtr pasmowy w części odbiorczej skutecznie odfiltrował zakłócenia ze stacji telefonii komórkowej.

Schemat blokowy wzmacniacza na 23cm

No i oczywiście moja moc stacji wzrosła z 2,5W do aż 25W co w tym paśmie jest niezłym wynikiem i mój sygnał u korespondentów jest zdecydowanie silniejszy.
W chwili obecnej schemat instalacji mojej stacji domowej wygląda jak na poniższym diagramie.

Oczywiście idealnie nie jest ale jak na warunki w bloku i w mieście jest całkiem nieźle. Realnie w chwili obecnej mam w zasięgu na pasmach KF całą Europę oraz bliski wschód fonicznie. Nieco większy zasięg emisjami cyfrowymi. W zakresach UKF i wyżej też jestem aktywny i  słyszę całkiem nieźle.