Laser w domu, przykładowy projekt.

By | Listopad 21, 2020

Niedawno stałem się posiadaczem prostego lasera dzięki któremu zwiększyły się moje możliwości majsterkowania. Poniżej kilka słów na ten temat.

By pokazać możliwości urządzenia wykonałem prosty projekt testowy, podstawkę do smartfona. Projektowanie rozpocząłem od narysowania modelu w fusion 360. Programu tego używam zwykle do rysowania modeli pod wydruki 3D. Różnica podczas projektowania elementów pod dalszą obróbkę laserem jest taka że przed wyciągnięciem płaskiego rysunku do bryły należy mieć gotowy kształt elementu gdyż to on będzie eksportowany do formatu DXF. To powoduje że samo rysowanie jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku drukowania na drukarce 3D.

Zatem na początku przygotowałem model podstawki, składający się z czterech elementów który po narysowaniu mogłem obejrzeć w programie Fusion 360. Dzięki opcjom analizy mogłem wyznaczyć jego masę, środek ciężkości i dopasowanie do bryły telefonu.

W programie Fusion 360 można też przygotować całkiem estetyczne renderingi projektu.

Następnie wyeksportowałem rysunki poszczególnych elementów do formatu DXF. Pliki te są łatwo importowane przez program LightBurn w którym przygotowuję parametry cięcia laserowego w sklejce.

Z programu lightburn eksportujemy pliki GCODE które są obsługiwane przez oprogramowanie drukarki. Ja używam programu Laser GRBL.

Na allegro kupiłem tanią sklejkę w arkuszach formatu A4, więc elementy projektu układałem tak by zużyć jak najmniej materiału. Po ustawieniu parametrów cięcia, czyli prędkości ruchu głowicy, mocy lasera oraz ilości przejść na każdej ścieżce, możemy uruchomić laser. Podczas pracy lasera należy koniecznie chronić oczy przed naświetleniem. Wszystkie elementy po zakończonej pracy lasera są gotowe do montażu.

Elementy pasują na wcisk. Przed montażem należy papierem ściernym delikatnie oczyścić krawędzie w miejscu gdzie sklejka została przepalona. Gotowa podstawka wygląda dokładnie tak jak na wizualizacjach.

 

Zanim zacząłem pracę tym urządzeniem musiałem wykonać kilka niezbędnych modyfikacji by urządzenie było bardziej niezawodne i łatwe w użyciu.  Poniżej kilka fotografii lasera wraz z wykonanymi modyfikacjami.

Zmontowany gotowy do pracy laser

Podstawa elektroniki sterującej

Laser o mocy około 7W

 

Napęd zrealizowany na silnikach krokowych

R.