PDU – Sposób na dystrybucję zasilania w terenie.

By | Lipiec 14, 2019

PDU czyli – Power Distribution Unit to sprytna skrzynka umożliwiające podłączenie pod akumulator kilku urządzeń. Do budowy takiego modułu  zainspirował mnie Łukasz SQ5RWU który stosuje coś takiego podczas wyjazdów.

Jako obudowę wykorzystałem plastikową skrzyneczkę elektryczną o wymiarach: 110mm x 150mm x200mm. W wieku skrzynki wywierciłem pięć otworów na bezpieczniki, sześć otworów na wtyki bananowe, dwa otwory na gniazda zapalniczkowe oraz jeden na ładowarkę 5V USB.

front

Zmontowany PDU

Wszystkie połączenia wewnątrz zostały zaciśnięte na złączach samochodowych, lub zostały polutowane. Schemat połączeń jest bardzo prosty. Wszystkie masy są połączone ze sobą. Wszystkie plusowe połączenia są spięte razem jednakże każdy odpływ (poza gniazdami zapalniczek które są wspólne) przechodzi przez zabezpieczenie.

inside

Widok w środku.

Sercem skrzynki są wyłączniki nadprądowe które kupiłem na wyprzedaży demobilu wojskowego. Wyłączniki te zabezpieczają instalację przed zwarciem. Przy prądzie przekraczającym 20A obwód zostaje wyłączony

inside-2

Wyłączniki nadprądowe, widok od wewnątrz

Dzięki temu akumulator lub inne źródło zasilania możemy podłączyć do dowolnego zacisku. Za pomocą przełącznika podłączamy dany obwód do układu.

zabezp

wyłączniki widok od zewnątrz.

Jak to zwykle podczas wyjazdów bywa, ładowanie telefonu z reguły jest kłopotem w związku z tym w skrzynce znalazła się także ładowarka z dwoma portami USB.

5V

Ładowarka 5V USB

Budowa takiej przydatnej skrzyneczki jest banalnie prosta a dzięki wyposażeniu w wiele złącz znakomicie ułatwia połączenie wszystkich naszych radii do zasilania podczas wypadów terenowych.

R.