Burzenin – Zjazd Techniczny 2018

By | Wrzesień 9, 2018

Zjazd techniczny w Burzeninie to coroczne spotkanie krótkofalowców zainteresowanych techniką radiową. W tym roku spotkanie odbyło się w dniach od szóstego do dziewiątego września. Oto moja krótka relacja na ten temat.

Z racji obowiązków mogłem dotrzeć do sportowej osady w Burzeninie dopiero około godziny 19-tej w piątek.

identyfikator

Identyfikator Zjazdu Technicznego w Burzeninie.

Pierwszego wieczoru miałem okazję zobaczyć najnowszy transceiver turystyczny firmy Yaesu, FT-818, i zapoznać się z konstrukcjami analizatorów antenowych. Podczas wieczornego obchodu sportowej osady, testowaliśmy rozwieszone wcześniej przez kolegów anteny i spotkałem wiele znanych mi twarzy.

yaesu-ft-818

FT-818 turystyczny transceiver Yaesu.

Następnego dnia grafik zajęć był mocno napięty, rozliczne prelekcje, warsztaty, pokazy sprzętu zostały zaplanowane na cały dzień.

program-zjazdu

Plan zajęć Zjazdu Technicznego w Burzeninie.

Wraz z kilkoma kolegami pod dowództwem Krzyśka SQ5NWI przygotowaliśmy zabawę terenową ARDF czyli łowy na lisa.

ardf

Selfie podczas zabawy terenowej.

Pięć lisów, nadajniki przerobione z sond meteorologicznych, ukrytych w okolicy goszczącej nas sportowej osady, było poszukiwanych przez zespoły poszukiwawcze, złożone z uczestników zjazdu.

Zrzut ekranu 2018-09-08 13.10.33

Ślady uczestników łowów na lisa.

Jednocześnie podczas zabawy przetestowaliśmy praktycznie funkcjonalność „direction finding” w systemie APRS, pisałem o tym w jednym z wcześniejszych wpisów. Kolega Artur SQ7RAI, który nie znał położenia lisów, dokonał kilku namiarów kierunkowych lisa numer jeden, podając przez radio azymut z którego odbierał sygnał. W systemie APRS było widać jego pozycję podczas podawania raportu. Po naniesieniu raportów na mapę uzyskaliśmy obraz namiarów lisa. Co potwierdziło praktycznie użyteczność aplikacji APRSIS32 w tego typu operacjach.

Zrzut ekranu 2018-09-08 13.10.38

Direction finding w praktyce.

Wynik namiarów radiowych zidentyfikował położenie lisa z błędem około 15m. Równolegle do zajęć w terenie odbywał się konkurs PUK czyli konkurs na Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie w którym startowało kilkanaście konstrukcji kolegów.

puk

Lista uczestników i ich konstrukcji w konkursie PUK.

Cały czas podczas zjazdu mogliśmy oglądać najnowszy fabryczny sprzęt krótkofalarski dzięki zaprzyjaźnionym sklepom ze sprzętem krótkofalarskim.

stoisko-ercomer

Transceiver SDR na stanowisku firmy ERcomER

Stanowiska sklepów krótkofalarskich przeżywały prawdziwe oblężenie i wielu kolegów wyjechało do domu z nowymi zabawkami.

stoisko-ercomer-2

Stanowisko firmy ERcomER

Po zakończeniu łowów na lisa wysłuchałem prelekcji Mariusza SQ2BVN. Wykład ten dotyczył konstrukcji transceivera „FRED” na pasmo 4m.

fred-wyklad

Prelekcja Mariusza SQ2BVN

Po wykładzie rozpoczęła się bardzo ciekawa część czyli warsztaty, podczas których, pod czujnym okiem konstruktora montowaliśmy transceiver na pasmo 4m.

warsztaty-fred-selfie

Warsztaty podczas Zjazdu Technicznego.

Pomimo trudnych warunków podczas montażu, tuż po kolacji mój transceiver ożył i z głośnika wydobył się głos Czesia SP3EOL który w tym paśmie wywoływał uczestników warsztatów.

fred-uruchomiony

Złożony transceiver FRED na pasmo 4m.

Po zakończeniu montażu przenieśliśmy się pod wiatę gdzie długo jeszcze odbywały się zajęcia w podgrupach.

wieczorny-grill

Wieczór z muzyką na żywo i grillem.

Cały czas podczas spotkania aktywna była moja stacja APRS, na której mogłem obserwować nadjeżdżających na zjazd kolegów, oraz aktywność podczas spotkania.

aprs-ready

APRS w Burzeninie.

Niedziela powitała uczestników zjazdu piękną słoneczną pogodą, dzień zaczęliśmy wcześnie, by przed wyjazdem zdążyć z eksperymentami technicznymi na które zabrakło czasu poprzedniego dnia.

sportowa-osada

Sportowa Osada Burzenin.

Już o poranku po dokonaniu ostatnich poprawek, przeprowadzaliśmy testy zbudowanych dzień wcześniej na warsztatach transceiverów.

fred-testy-nastepnego-dnia

Kompletny trx FRED.

Testy trx FRED:

Zjazd techniczny jest wspaniałą okazją do spotkania wielu ciekawych kolegów, zobaczenia fantastycznych konstrukcji. Jest też okazją do wymiany pomysłów i idei.
Bardzo dziękuję organizatorom za ich tytaniczną pracę, dzięki której mogliśmy się spotkać w tym roku w Burzeninie.

R.