Mój bazowy endfeed

By | Maj 20, 2018

Zachęcony dobrymi pomiarami i skutecznością anteny typu endfeed, postanowiłem zmodyfikować moją instalację bazową. Rezygnując z dotychczasowego longwire-a, na rzecz tej właśnie anteny.

Opis tej konstrukcji można łatwo znaleźć w sieci i zasadniczo nie różni się to mocno od anteny którą wykonałem na wyjazdy w wersji do FT-817. Wzorowałem się na opisach Johna PD7MAA z jego strony. Istotną zmianą było zastosowanie rdzenia ferrytowego o większej średnicy, niż w poprzedni projekcie, by można było pracować większymi mocami. Sposób nawinięcia pokazuję na rysunku poniżej, tak nawinięty transformator posiada przełożenie 1:64. Rdzeń użyty w projekcie ma oznaczenie FT240-43.

transformator

Sposób nawinięcia transformatora

Kondensator ma wartość pomiędzy 100pF a 150pF i napięcie pracy 1kV. Z uwagi na brak miejsca na większe anteny wykonałem wersję na 7MHz, 14MHz i 28MHz. Cewka wydłużająca jest nawinięta drutem nawojowym 0,5mm na średnicy 22mm. Ilość zwoi wyliczyłem za pomocą mini ring core calculatora.

antena

schemat anteny

Zmontowany transformator umieściłem w hermetycznej puszce elektrycznej.

motaz

Zmontowany transformator.

Antena ma około 12m długości i zawieszona jest pomiędzy moim balkonem na piątym piętrze a drzewem pod domem.

endfeed

gotowa antena

Po zestrojeniu przystąpiłem do testów praktycznych, wiekszość łaczności robiłem używając modulacji FT-8 na paśmie 14MHz. Pomimo niespecjalnych warunków propagacyjnych udało mi się nawiązać wiele  łączności nawet poza europejskich.

Zrzut ekranu 2018-05-19 21.36.02

Mapka pokazująca zrealizowane łączności na antenie endfeed

Mogę śmiało polecić tego typu antenę do pracy w trudnych warunkach, gdyż jest łatwo ją rozwiesić i jest mało wrażliwa na warunki terenowe.

 

Zrzut ekranu 2018-05-19 22.26.01

łączności modulacją FT-8 na paśmie 14MHz

R.