Witajcie!
Razem z Tomkiem, postanowiliśmy zbudować drukarkę 3D dla Julki. Będziemy opisywać nasz proces budowy w tym miejscu. Projekt powinien zająć nam około miesiąca.
Drukarka 3D I3 Prusa jest jednym z najbardziej popularnych i cenionych modeli drukarek 3D. Jest to konstrukcja zapewniająca wysoką jakość wydruku. Jest łatwa w montażu i konserwacji, a także cechuje się łatwością konfiguracji i użytkowania. I3 Prusa jest idealna dla osób początkujących i zaawansowanych, które chcą rozpocząć swoją przygodę z drukowaniem 3D lub poszukują solidnej i niezawodnej maszyny.
DZIENNIK BUDOWY (najstarsze wpisy na dole):
2023.03.10 Drukarka gotowa i przetestowana.
W ciągu ostatnich kilku dni poświęciłem dużo czasu na kalibrację, testowe wydruki oraz drobne poprawki po uruchomieniu drukarki. Jutro zawiozę ją do Julki i mam nadzieję, że konstrukcja ta będzie służyła jej długo i sprawnie. Przetestowałem różne ustawienia i wybierałem najlepsze rozwiązania, aby uzyskać jak najlepszą jakość druku. Byłem skrupulatny aby dopracować każdy szczegół. Teraz jestem pewien, że drukarka działa bez zarzutu.
Gdy zostawię drukarkę u Julki, mam nadzieję, że będzie ona zadowolona z wykonanej pracy i spokojna, że urządzenie będzie działać tak, jak powinno.
2023.02.26 Uruchomienie i pierwsze wydruki.
Jeden z ostatnich wpisów w tym wątku. Dzisiaj drukarka została uruchomiona i wydrukowała swoje pierwsze elementy. Prace rozpocząłem od podłączenia brakujących wyłączników krańcowych oraz silników a skończyłem na podłączeniu podgrzewanego stołu. Późnym popołudniem po kilku testach z poziomowaniem stołu drukarka wydrukowała elementy które użyję do zamknięcia elektroniki.
2023.02.25
Dzisiaj był pracowity dzień. Od rana zająłem się przygotowaniem i konfiguracją firmware. Drukarka będzie kontrolowana przez oprogramowanie Marlin w wersji 2.0.9.5 LTS Później dokończyłem montaż ekstrudera już z właściwym silnikiem. Następnie rozpocząłem montaż elektroniki. mam już podłączone wszystkie elementy ekstrudera, czyli: czujnik temperatury, grzałkę, silnik oraz dwa wentylatory. Połączyłem też dwa silniki osi Z.
2023.02.24
Odebrałem z paczkomatu rolki napinaczy pasków napędowych, więc mogłem kontynuować budowę drukarki. Dzisiaj założyłem paski osi Y i X, założyłem też brakujące łożyska liniowe osi X. Założyłem i wyregulowałem wyłącznik krańcowy osi Y, oraz napiąłem prawidłowo pasek napędowy. Zająłem się także wstępnym montażem ekstrudera. Czekam na kolejne przesyłki z drobiazgami do dalszego montażu.
2023.02.22
Dzisiaj dotarły kolejne paczuszki z częściami. Były to, najbardziej oczekiwane łożyska liniowe, paski zębate, czujniki temperatury, czujnik filamentu i masa innych drobiazgów. Jako że dotarły łożyska to mogłem dzisiaj popracować nad geometrią drukarki. To mało spektakularny ale bardzo czasochłonny etap budowy, który jest kluczowy pod kątem jakości wydruków. Nie obyło się też bez kłopotów okazało się ze rolki do napinaczy osi Z i X, które mam są zbyt szerokie i muszę zamówić właściwe. Zauważyłem też że jeden z plastików wyświetlacza LCD jest uszkodzony więc na bliźniaczej drukarce którą dzisiaj uruchomiłem przedrukowałem nowy element.
2023.02.21
Pierwsze z kilku zamówień dzisiaj dotarły do paczkomatu. Dotarła także paczucha od Tomka. Jako że nie dotarły jeszcze łożyska liniowe to muszę się mocno powstrzymywać z budową drukarki. Pomimo to dzisiaj przykręciłem kolejny silnik, jeden wyłącznik krańcowy. Zamocowałem nakrętki do śrub trapezowych i zainstalowałem śruby trapezowe. Zamocowałem także zasilacz i przetestowałem elektronikę.
2023.02.20
Czekając nadal na zamówienia które są w drodze moja drukarka niestrudzenie produkuje elementy plastikowe. Dzisiaj wydrukowałem komplet plastików do ekstrudera który składa się z wielu elementów. Już jutro zacznę odbierać zamówione witaminy więc budowa drukarki ruszy z kopyta.
2023.02.19
Czekając na części które zamówiłem na allegro oraz te który wysyła do mnie Tomek, cały czas drukuję kolejne części plastikowe. Dzisiaj skończyły się drukować elementy mocujące zasilacz, oraz małe drobiazgi, jak uchwyty do kabli i pokrętło do sterowania drukarką. Dzisiaj też zaczynam wydruk elementów ekstrudera, a że jest ich naprawdę sporo to chwilę to potrwa.
2023.02.18
Dzisiaj w nocy skończyła się drukować obudowa wewnątrz której ukryta będzie elektronika sterująca drukarką. Wydruk tych dwóch części trwał aż 14 godzin. W tej chwili drukują się kolejne elementy. Będą to uchwyty do zamocowania zasilacza, uchwyty wyłączników krańcowych. A na koniec zostawiam sobie drukowanie elementów ekstrudera. Ja tymcczasem zacząłem uzbrajać drukarkę w pierwsze silniki osi Z.
2023.02.17
Wczoraj polakierowana brama wraz z wózkiem już wyschła przez noc, więc rano mogłem je przymocować do ramy. Jak tylko dostanę zamówione łożyska liniowe i paski napędowe, będę mógł dokładnie złożyć całą ramę. Potem zamierzam zamontować silniki i krańcówki, a następnie przejść do elektroniki.
2023.02.16 uzupełnienie.
Właśnie Tomek napisał że przygotowuje paczkę z kolejnymi elementami do budowy drukarki. Przesyłka wyjdzie jutro wiec po weekendzie będę miał kolejne elementy do budowy.
2023.02.16
Dziś wcześnie rano odebrałem od kuriera prowadnice, które zamówiłem dwa dni temu. Moja drukarka pracuje niezmordowanie i drukuje kolejne elementy z tworzywa sztucznego, które wykorzystam w kolejnych etapach budowy. Dużą niespodzianką okazała się przesyłka z Chin, w której znajdowały się koła zębate do ekstrudera. Bramę i montaż stołu mam już częściowo pomalowane. Czekam teraz tylko na łożyska liniowe, aby móc kontynuować pracę przy budowie.
2023.02.15
Dzisiaj odebrałem z firmy AL-TER dwie nowe części: bramę i stół do drukarki 3D, które zostały wycięte przy użyciu lasera z blachy stalowej S235 o grubości 4 mm. Cieszę się, że mogłem skorzystać z tej technologii, ponieważ pozwala ona na uzyskanie bardzo precyzyjnych i ostro zarysowanych krawędzi, co jest szczególnie ważne w przypadku tych elementów.
Kolejnym etapem jest czyszczenie i malowanie. Chcę, aby moje nowe elementy do drukarki 3D były nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne, dlatego zamierzam dokładnie oczyścić powierzchnie i nałożyć na nie farbę w wybranej przeze mnie kolorystyce. Malowanie pozwoli również na ochronę stalowych elementów przed korozją i innymi uszkodzeniami.
Gdy farba wyschnie, będę mógł przystąpić do montażu bramy i stołu do drukarki 3D.
2023.02.14 Rama osi Y cd…
Wczoraj wydrukowałem plastikowe elementy narożników, a dzisiaj dodatkowo elementy uchwytu silnika i uchwyt rolki napinacza oraz uchwyt do elektroniki. Dociąłem też z pręta gwintowanego o średnicy 8mm, cztery elementy po 210mm długości, które wraz z dwoma prętami o średnicy 10mm, długości 380mm utworzą ramę. Do ramy brakuje mi jeszcze dwóch wałków gładkich o średnicy 8mm, które będą prowadnicami stołu w osi Y. Wałki te wraz z resztą brakujących już zamówiłem i czekam na dostawę.
2023.02.13 Rama osi Y.
Rama osi Y jest zarazem podstawą drukarki. Składa się z elementów plastikowych, narożników do których są wkręcone odpowiedniej długości pręty gwintowane.
Jeden element narożny drukuje się około godzinę i trzydzieści minut. Czyli wydrukowanie czterech narożników zajmie około sześć godzin. Do tego koniecznie jeszcze trzeba wydrukować uchwyt i podpórkę do silnika, napędzającego stół, element do rolki napinacza paska zębatego, oraz uchwyt do zasilacza.
Rama osi Y powstanie najwcześniej jutro.
2023.02.09 Rozpoczynamy prace
Mamy już prawie skompletowaną listę potrzebnych rzeczy do budowy drukarki 3D. Można ją zobaczyć na stronie:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-mKYRpB2TlHEndulg1FIVQV2LJgxD-_gmDTHYsPmlv4/edit#gid=0
EOF.