Zasilanie przenośne do FT-817

By | Kwiecień 29, 2018

Każdy kto z radiem QRP chciałby popracować w terenie musi zadbać o wygodne źródło zasilania. Wymyśliłem sobie że zbuduję taniego powerbanka z ogniw 18650, oraz modułów ładowarek które są dostępne w sieci.

Konstrukcja ta jest bardzo prosta i dzięki wykorzystaniu gotowych modułów nie wymaga wielu umiejętności, praktycznie każdy kto potrafi zlutować dwa kable da sobie z tym radę.
Do budowy użyłem ogniw 18650, które połączone szeregowo zapewniają odpowiednie napięcie do pracy radia Yaesu FT-817.

18650

Ogniwa 18650

Podczas ładowania połączonych szeregowo ogniw może się zdarzyć, że zostaną one nierównomiernie naładowane. By temu zapobiec użyłem modułu ładowarki do ogniw 18650 o oznaczeniu CF-3S5A-A. Moduł ten zapewnia równomierne ładowanie każdego z ogniw. Posiada także zabezpieczenia: nadprądowe, przed przeładowaniem oraz nadmiernym rozładowaniem ogniw.

regulator

Regulator ładowania

Wadą tego modułu jest brak sygnalizacji stanu naładowania. Szczęśliwie na portalach aukcyjnych można znaleźć masę ciekawych wskaźników, modułów do pomiaru napięcia etc.
W tej konstrukcji zastosowałem prosty wskaźnik w postaci drabinki LED który pokazuje stan naładowania całego pakietu.

wskaznik

Wskaźnik naładowania Pakietu

Połączenie jest bardzo proste, poniżej przedstawiam schemat. Wskaźnik pokazuje stopień naładowania akumulatorów, jednakże wszystkie cztery kwadraty świecą już od około 85% naładowania. Trudno zatem było by wychwycić moment gdy ładowarka odetnie akumulatory chroniąc je przed przeładowaniem.

schemat

Schemat połączeń

Umiejscowienie wskaźnika przed przełącznikiem pozwala na sprawdzenie czy akumulatory są już naładowane. Wyłączenie powerbanka powinno spowodować że wskaźnik będzie świecił wyraźnie jaśniej. Jeśli tak się nie stanie oznacza to że akumulatory są już naładowane.

Zmontowany układ ładował się z panela słonecznego około 3 godzin. Po testach prototypu przystąpiłem do projektowania obudowy.

zmontowany-uklad

Zmontowany układ prototypowy

Rysunek obudowy przygotowałem w darmowym programie sketchup, przewidziałem miejsce na wskaźnik, wyłącznik od frontu a z tyłu gniazdko do podłączenia  panela słonecznego lub radia.

obudowa projekt

Projekt obudowy

Drukowanie obudowy na drukarce 3D zajęło mi około czterech godzin.

drukowanie obudowy

Drukowanie obudowy na drukarce 3D

Po zmontowaniu wszystkiego razem gotowe urządzenie wygląda tak jak na fotografiach poniżej.

gotowy 2

Zmontowany powerbank

gotowe

Zmontowane powerbanki

Pliki projektu można pobrać z tego miejsca.

R.