APRS na KF-ie, testy email services

By | Lipiec 21, 2018

Większość krótkofalowców używa APRS-u tylko na paśmie 2m. Jednakże w bardzo prosty sposób można się uruchomić na Kf-ie i wysłać swoją pozycję, lub wiadomości nawet z miejsca gdzie sieć na 144.800MHz nie działa.

Najpopularniejszą częstotliwością APRS na KF-ie jest 10.150MHz z modulacją LSB. Jako modem TNC wykorzystałem oprogramowanie Direwolf, oraz prosty interface separujący radio z komputerem (opisywałem go wcześniej). Direwolf dzięki elastycznej konfiguracji jest bardzo skuteczne na KF-ie. Poniżej zamieszczam swój konfig, który uruchamia program w taki sposób by słuchał siedem razy co trzydzieści Hertzów. Dzięki temu nieznacznie odstrojone stacje będą poprawnie dekodowane.

# Konfiguracja karty
ADEVICE USB
ACHANNELS 1				
CHANNEL 0			
	
MYCALL SQ9MDD

# konfiguracja modemu
#MODEM 1200 1200:2200 E+	
MODEM 300 1600:1800 7@30 /4

# port com i linia do sterowania radiem
PTT COM6 DTR

# port na ktorym wystawiam interface dla APRSIS32
AGWPORT 8000			

# naprawiamy jeden bit optymalizacja dla AX25
# FIX_BITS 1 AX25	
FIX_BITS 1 APRS

Tak skonfigurowany program po uruchomieniu dekoduje usłyszane pakiety, i udostępnia je poprzez interface AGW na porcie 8000 naszego PC.

direwolf

Po uruchomieniu APRSIS32, który korzysta z połączenia udostępnionego przez direwolfa, możemy się cieszyć wizualnym poddglądem ruchu APRS na KF-ie.

path-aprs

Oczywiście na KF-ie istnieje sieć Digi i Igate wiec ramki są przekazywane także do sieci APRSIS, a dzięki temu możemy przesłać krótką wiadomość do dowolnego użytkownika APRS-u,a także emailową do dowolnego odbiorcy na świecie.
W tym przykładzie skorzystałem z serwisu „Email Services”. Jak z niego korzystać jest opisane tutaj. Cała zabawa sprowadza się do przesłania wiadomości dla odbiorcy „email” gdzie w treści wiadomości podajemy adres mailowy odbiorcy wiadomości.

email-to

Wysyłamy wiadomość do EMAIL z APRSIS32

 

email-to-chat

Okno dialogowe wysyłania wiadomości z przygotowaną wiadomością testową.

Po wysłaniu niemal natychmiast w mojej skrzynce mailowej pojawiła się wiadomość przesłana drogą radiową do sieci APRSIS.

aprs-to-mail

Tak wygląda email wysłany z sieci APRS na KF-ie

Jak wspominałem wcześniej istnieje też możliwość przesłania wiadomości z Kf-u do odbiorcy na UKF-ie. Zrobiłem taki test przesyłając sobie wiadomość do radia ręcznego.
msg-HF-to-UHF

Podsumowując APRS na falach krótkich ma się całkiem dobrze i może być użyteczny w wielu sytuacjach.
Miłej zabawy

Rysiek SQ9MDD