Kontroler panela słonecznego.

By | Lipiec 23, 2014

Pierwszy projekt opublikowany na nowej stronie. 🙂

20140706_094203

Ten projekt zakłada wykorzystanie arduino i mosfetów do zbudowania prostego sterownika który będzie kontrolował moc dostarczaną z paneli słonecznych do akumulatora.

Jednocześnie ten sam układ ma za zadanie chronić akumulator przed zbytnim rozładowaniem. Program sterujący jest napisany w arduino, a płytka zakłada użycie arduino nano jako mózg sterownika. Zastosowane mosfety pozwalają na maksymalne obciążenie układu 20A. Wszystkie ustawienia programu zgomadzono w jednej sekcji parametrów, gdzie możemy ostrożnie dokonywać zmian. Instalacja jest cały czas testowana na moim balkonie. Moja konfiguracja to 30W panele słoneczne, 26Ah pojemności akumulatorów, oraz około 15W obciążenia w postaci oświetlenia w domu.

Na uwagę zasługuje algorytm sterowania, jest on bowiem nieco bardziej skomplikowany niż większośc dostępnych na rynku regulatorów. Układ przy rozładowanych akumulatorach i słabym oświetleniu stara się utrzymać obciążenie na takim poziomie by utrzymać na panelach napięcie skuteczne, setpoint jest uzależniony od napięcia akumulatora. Jednakże przekroczenie zdefiniowanego poziomu naładowania akumulatora powoduje zmianę trybu pracy. Drugi tryb to regulacja obciążenia tak by utrzymać optymalny punkt pracy akumulatorów. Jednocześnie zabezpiecza to akumulatory przed przeładowaniem.

 

iddijdhb

Fragment wykresu, regulacji. utrzymywanie optymalnego napięcia akumulatora.

 

Wszystkie pliki projektu udostępniam na licencji GPL.

Krótki film video prezentujący układ będący wtedy we wczesnej fazie rozwoju.

 

DOWNLOAD:

  1. PCB: solar-board
  2. Wsad do arduino: solcon_r_2_3-140705a