PC-Radio Interface

By | Lipiec 17, 2017

Sześć lat temu opublikowałem rysunek płytki prostego interfejsu separującego galwanicznie radio od komputera. Interfejs ten jest z powodzeniem wykorzystywany w instalacjach echolinkowych, bramkach FRN, do emisji cyfrowych itp. Uruchamiając digi na TNC programowym, potrzebowałem ponownie wykonać tę płytkę. Przy okazji nieco ją zmodyfikowałem by układ był bardziej uniwersalny.

Nowy układ wyposażyłem w dodatkowe kondensatory na wejściu od strony głośnika radia, oraz po stronie mikrofonu. Dodałem układ kluczowania PTT poprzez tor mikrofonowy, by można było bez problemu podłączyć się do ręcznego radia oraz uzupełniłem opisy na płytce.
Zmienione zostały także transformatory Critchley 9000 na Bourns LM-NP-1001-B1L, z powodu braku dostępności tych pierwszych.

Schemat interfejsu po poprawkach.

Schemat interfejsu po poprawkach.

Dodatkowo na płytce umieściłem 16 pól lutowniczych w postaci uniwersalnej siatki by można było ją zmodyfikować o jakieś dodatkowe nietypowe połączenia. Z uwagi na szerokie ścieżki płytka jest bardzo prosta do wykonania metodą termotransferową.

Zmontowany układ.

Zmontowany układ.

Układ składa się z dwóch torów m.cz gdzie elementem separującym jest transformator Bourns LM-NP-1001-B1L , oraz obwodu kluczowania PTT.  W układzie kluczowania separacja jest wykonana na transoptorze 4N25 oraz dowolnym tranzystorze przełączającym PNP.
Poniżej rysunki płytek przed i po poprawkach. Wszystkie pliki są do pobrania z repozytorium na githubie.

 

Stary interface PC-Radio

Stary interface

pc-radio-interface

Poprawiona wersja interfejsu

 

Lista elementów:

IC1	= 4N25
C1	= 10µ
C2	= 10µ
Jp1	= Jumper
LED1	= Green
LED2	= Red
R1	= 2k2
R2	= 10k (PR)
R3	= 220
R4	= 2k2
R5	= 10k (PR)
T1	= BC560
Tr1	= Bourns LM-NP-1001-B1L
Tr2	= Bourns LM-NP-1001-B1L

Gotowe płytki można samodzielnie zamawiać w Katowickiej firmie MERKAR.
Przy zamówieniu podajemy koniecznie nazwę tego projektu czyli: „PC-Radio Interface”.

 

UPDATE 17.07.2017

Jeden z kolegów uruchamiających interfejs zwrócił mi uwagę na błąd znajdujący się na płytce. Otóż tranzystor BC560 powinien być wlutowany tak jak jest to narysowane na schemacie. Czyli należy go umieścić na płytce dokładnie odwrotnie niż jest narysowany.
Poniżej poprawiona wersja płytki.

Poprawiona wersja interfejsu.

Poprawiona wersja interfejsu.