Recykling RS-41

By | Styczeń 3, 2017

Codziennie w całym kraju spada kilka sztuk sond meteorologicznych Vaisala RS-41. Sondy te to całkiem niezły matariał na eksperymenty radiowe. Opiszę dalej co możemy zrobić by przekształcić tę sondę w tracker RTTY.

Zacznijmy od identyfikacji co znajduje się w takiej sondzie. Jako komputer pokładowy pracuje tutaj procesor STM32F100 gps to ublox UBX-G6010 a transceiver to SI4032. Jak widać komponenty które zostały użyte do budowy sondy to dość popularne układy.

Dzięki pracy wykonanej przez Piotra SQ7FJB i rozwijanej dalej przez kolejnych kolegów możemy zamienić sondę w tracker RTTY za pomocą kilku kliknięć.

By samodzielnie skompilować źródło programu do sondy RS-41, musimy posiadać odpowiednie środowisko. Na początek musimy ściągnąć i zainstalować COIDE oraz gcc-arm-toolchain (linki poniżej).
Następnie ściągamy z githuba (linki do wszystkich repozytoriów poniżej) kod źródłowy w postaci spakowanego projektu programu COIDE. Mając te wszystkie rzeczy w swoim komputerze możemy przystąpić do uruchomienia COIDE a następnie za jego pomocą otwieramy projekt. Możemy dokonywać modyfikacji i następnie z menu project -> build uruchamiamy kompilator. Podczas pierwszej kompilacji musimy wskazać tylko ścieżkę dostępu do katalogi BIN w miejscu gdzie zainstalowany został gcc-arm-toolchain.

001

rys.3 Komunikat o nie skonfigurowanej ścieżce do gcc-arm-toolchain

002

rys.4 W to pole musimy wpisać ścieżkę dostępu lub klikamy wybierz

Po zakończonej kompilacji gotowy plik *.bin znajdziemy w katalogu projektu (nazwa_projektu\Debug\bin\). Tak przygotowany wsad możemy już wrzucić do sondy.

Przygotowany plik otwieramy za pomocą programu: STM32 ST-LINK i wgrywamy do sondy, używając programatora ST-LINK. Sam proces wgrywania jest prosty łączymy sondę kabelkami z programatorem według schematu, a następnie w programie ST-LINK wybieramy opcję Target -> program.

rs-41-polaczenie

Tak przygotowana sonda jest gotowa do lotu.

Przydatne linki:

STM32 ST-LINK Utility – http://www.st.com/en/embedded-software/stsw-link004.html
Programator – http://allegro.pl/st-link-stlink-v2-stm32-stm8-i6289404838.html
COIDE – https://www.wyzbee.com/download/Utilities/Software/CoIDE-1.7.8.exe
gcc-arm – https://launchpad.net/gcc-arm-embedded/5.0/5-2016-q3-update/+download/gcc-arm-none-eabi-5_4-2016q3-20160926-win32.exe

Źródła programu do RS-41:
https://github.com/yanosik/STM32_RTTY
https://github.com/Qyon/STM32_RTTY