SDRPlay …subiektywne testy…

By | Sierpień 29, 2016

Dzieki uprzejmosci firmy ERcomER mam przyjemność testować odbiornik SDRPlay. Korzystając wcześniej z tanich dongli DVBT, zostałem pozytywnie zaskoczony jakością tego urządzenia.

Oprogramowaniem które normalnie wykorzystuję do słuchania za pomocą dongla DVBT to Sharp SDR. Aby SDRPlay mógł zadziałać pod tym programem należy najpierw zainstalować driver do nowego urządzenia  a następnie wtyczkę do Sharp SDR-a. Wszystko jest bardzo przejrzyście opisane na stronie producenta urządzenia. Po instalacji sterowników i uruchomieniu obsługi odbiornika w programie Sharp SDR pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Odbiornik dobrze „siedzi w częstotliwości” ma bardzo dobrą dynamikę. Dzięki zastosowaniu przetworników 12-to bitowych odsłuch nie jest tak „płaski” jak w typowym tanim donglu DVBT.

Poniżej schemat blokowy urządzenia, który znalazłem na stronie producenta.

sdrplay-schemat-blokowya

Jak widać urządzenie posiada zestaw filtrów pasmowych na wejściu, oraz LNA dla częstotliwości od 60MHz  wzwyż. Wszystkie parametry możemy łatwo edytować w ustawieniach sharp sdr. Poniżej widok karty konfiguracyjnej odbiornika.

sdrplay-settings

Na uwagę zasługuje możliwość wyboru szerokości pasma odsłuchiwanego nawet do 8MHz oraz zakres pracy od 10kHz do 2GHz.

Poniżej przykładowe okno odbioru częstotliwość w paśmie 80m odsłuch polskiej stacji.

SP5AQT-signal

Odbiornik ten mogę polecić każdemu jako uzupełnienie stacji, lub jako zamiennik do skanera. Stosunek cena jakość jest bardzo dobry. Naprawdę warto.

Wkrótce nagram i zamieszczę kilka filmów ilustrujących jakość odbioru tego urządzenia.

c.d.n.