Nixie clock

By | Lipiec 31, 2016

10850471_890348900989089_222412304_n

 

Widziałem w sieci wiele zdjęć i opisów zegarków w których rolę wyświetlacza pełnią neonówki NIXIE. Fajny wygląd łagodne światło, trochę taki steampunkowy klimat. Postanowiłem że także wykonam taką konstrukcję.

 

Budowę rozpocząłem od zgromadzenia lamp oraz na przeszukaniu sieci pod kątem ciekawych konstrukcji. Lampy (DOLAM LC-516) zdobyłem z wojskowego demobilu na warszawskim wolumenie. Natomiast konstrukcja elektroniczna na podstawie której powstaje mój zegar, opisał na swojej stronie kolega SQ8CBY.

Z oryginalnej konstrukcji wykorzystałem zasilacz do lamp, płytkę drukowaną przerysowałem na nowo. Zasilacz ten ma regulację napięcia wyjściowego w zakresie około 140V – 200V.

nixie_power_pcb-sq9mdd

Do sterowania zastosowałem arduino nano, które można kupić na ebay lub allegro, oraz drivery SN74141 które są jeszcze dostępne w niektórych sklepach elektronicznych.

driver

W konstrukcji zastosowałem także układ zegara czasu rzeczywistego DS1307.

Aby ułatwić sobie montaż mechaniczny postanowiłem że wszystkie elementy będą skręcone za pomocą drukowanych na drukarce 3D uchwytów, a całość przykryję drewnianą obudową.

Kod programu który steruje zegarem jest bardzo prosty. Sprowadza się to do tego że arduino samodzielnie liczy czas i steruje wyświetlaniem czasu. Raz na godzinę lokalny zegar uaktualnia sobie czas z zegara RTC. Ustawianie czasu odbywa się podczas pierwszego programowania lub może zostać wymuszone podczas każdego programowania. Jednocześnie klawisze do ręcznej zmiany godziny powodują zapis nowego czasu do zegara RTC.

Źródło programu i jego najnowsze wersje można znaleźć na githubie pod adresem: https://github.com/SQ9MDD/nixie .

Reszta plików, rysunki płytek znajduje się w dziale download poniżej:

DOWNLOAD

Teraz pozostaje najtrudniejsza część pracy czyli wykonanie obudowy…

 

c.d.n…

R.