Winlink, krótkofalarski email.

By | Lipiec 16, 2022

Pocztę elektroniczną zna każdy. Wysyłanie e-maila jest proste i szybkie wystarczy telefon lub komputer. Co zrobić jednak gdy sieć jest przeciążona, albo jesteśmy w miejscu gdzie nawet telefon nie działa? My krótkofalowcy mamy na to prosty sposób.

Winlink, bo o nim mowa to globalny system serwerów i radiowych punktów dostępowych. Dzięki zastosowaniu bramek, na częstotliwościach krótkofalowych możliwy jest do nich dostęp z dość dalekiego dystansu, przy użyciu radiostacji krótkofalowej.
Dzięki temu że krótkofalowcy z całego świata budują węzły winlink,  zagęszczenie jest dobre w skali świata, i zawsze możemy znaleźć kilka węzłów które będą w zasięgu.

Lokalizacje węzłów Winlink na świecie.

Co jest potrzebne by wysłać maila z dowolnego miejsca na świecie? Pomijając aspekty prawne, potrzebne jest radio krótkofalowe, prosty interfejs komunikacyjny, oraz laptop lub tablet i odpowiednie oprogramowanie.
Radio którego używam jest zasilane z akumulatora który ładuję panelem słonecznym, i ma niewielką moc wyjściową bo około 5W – 10W. Taka moc radia w zupełności wystarcza by o każdej porze dnia móc wysłać e-maila. Radio to ma wbudowany interfejs komunikacyjny wiec do połączenia go z tabletem wystarczy kabel USB.
Oprogramowanie Winlink, zainstalowałem na bardzo małym i energooszczędnym laptopo-tablecie, Microsoft Surface. Cały zestaw nie waży dużo i mieści się w małym plecaku.

Sesja winlink podczas rejsu po mazurach

Pomimo że przepustowości sieci radiowych nie są duże to możliwość wysłania wiadomości z totalnej głuszy to fajna możliwość. Przetestowałem to w praktyce wielokrotnie, a ostatni raz podczas rejsu po mazurach, gdzie codziennie przesyłałem kolegom wiadomości, nadając je podczas postojów w porcie z mojego przewoźnego zestawu.

Kolegów krótkofalowców serdecznie zachęcam do wypróbowania systemu. Czekam na wasze wiadomości. Wysyłanie w ramach systemu Winlink jest proste, wystarczy wysłać wiadomość na mój znak (SQ9MDD).

Jeśli jednak czytasz ten tekst i nie jesteś krótkofalowcem (co oczywiście da się naprawić) , to możesz wysłać maila na adres:
SQ9MDD@winlink.org koniecznie w tytule wiadomości dodając: //WL2K R/
Pamiętaj by twoja wiadomość nie była zbyt długa, i nie zawierała załączników.

Rysiek.

p.s. Czekam na Twoją wiadomość.

 

Przydatne linki:

https://winlink.org/

http://www.egzaminkf.pl/infusions/test_examination/examination.php