Zasilacz laboratoryjny.

By | Styczeń 12, 2021

Zasilacz laboratoryjny to jedno z bardziej użytecznych narzędzi w pracowni elektronika. Często trzeba zasilić jakiś układ lub uruchamiany moduł, odpowiednim dla niego napięciem. Pomimo że posiadam fabryczne tego typu urządzenie to postanowiłem zbudować takie narzędzie.

Płytkę wraz z częściami, zasilacza dostałem od kolegi, i dlatego na jej bazie, postanowiłem zbudować kompletne urządzenie. Pełny opis i schemat znajduje się pod tym adresem.

Schemat elektroniczny zasilacza.

Dokupiłem kilka brakujących elementów na warszawskim Wolumenie i przystąpiłem do pracy. Na początek zmontowałem płytkę, według schematu i podłączyłem do transformatora 24V. Kit był przygotowany poprawnie i urządzenie ruszyło bez specjalnych kłopotów.

Zmontowany działający układ zasilacza.

Po uruchomieniu płytki przystąpiłem do zaprojektowania obudowy w którą zamknąłem elektronikę.

Projekt obudowy.

Z uwagi na gabaryty urządzenia wydruk trwał łącznie około 20h. Po wydrukowaniu obudowy umieściłem wszystkie elementy zasilacza w jej wnętrzu, a następnie połączyłem i zabezpieczyłem kable koszulkami termokurczliwymi. Dodatkowo jako wskaźnik napięcia i prądu zastosowałem gotowy moduł który kupiłem na wolumenie.

Zasilacz gotowy do pracy.

Zmontowane urządzenie, sprawuje się świetnie. Obudowa jest wyposażona w rozkładane stopki które poprawiają komfort użytkowania.

R.