APRS Platform

By | Lipiec 12, 2014

sq9mdd

 

APRS Platform to chyba najtańszy sposób na uruchomienie się w sieci APRS. Prosta płytka do montażu przewlekanego kilka tranzystorów i tani procesor. Całość można wykonać za mniej niż 50zł.

W założeniu APRS Platform ma stanowić modułowe urządzenie które można skonfigurować pod konkretne potrzeby. Pierwszym elementem projektu jest płytka bazowa, która ma za zadanie wysyłać bikon naszej stacji oraz maksymalnie do pięciu obiektów.  Jest to bardzo przydatne dla osób chcących pokazać się w sieci APRS. Dla przykładu może dzięki temu ławo wysyłać obiekty, węzła echolink, dstar czy też lokalnego przemiennika. Sercem tej płytki jest procesor ATMega 328, a sama płytka jest wykonana w technice przewlekanej.

montazowy-zaciski

Rysunek płytki podstawowej APRS Platform

Oprogramowanie zostało napisane w arduino, możemy je konfigurować z poziomu terminala bezpośrednio poprzez port RS232 lub też za pomocą aplikacji na PC napisanej specjalnie w tym celu.

Kolejne planowane elementy, które będą uzupełniały płytkę podstawową, mają realizować następujące funkcje: stację pogodową, trakera, monitora ramek, monitora telemetrycznego, nadajnika małej mocy, czy też zintegowanego z nadajnikiem trakera.

Oczywiście sposób wykorzystania APRS Platform jest przez każdego użytkownika dowolny, dzięki otwartym kodom źródłowym, każdy może dowolnie zmodyfikować urządzenie do własnych potrzeb.

Samodzielna budowa urządzenia nie nastręcza wielu kłopotów. Największy problem możemy mieć z załadowaniem bootloadera arduino do procesora ATMega 328. Proponuję skorzystać z jednego z wielu opisów zamieszczonych w sieci. Przed wypaleniem bootloadera wybieramy typ płytki Arduino Nano w ATmega 328.

Po wgraniu bootloadera a następnie załadowaniu do procesora oprogramowania otwieramy z poziomu arduino, monitor portu szeregowego i po wydaniu komendy „?” urządzenie powinno zgłosić się pokazując numer wersji oprogramowania i domyślne komendy konfiguracyjne.

APRS Platform Home 2.10
Commands:
beac=   basic beacon time*callsign*ssid*path*comment
clsme   clear memory reset to factory default and reboot
obj1=   objects 1-5 time*callsign*path*comment
readc   read configuration
reset   rebooting device
?     printing this help

 

ROADMAP

 1. Podstawowa wersja płytki bazowej, konfigurowalny firmware (v.1.0 tylko bikon)
 2. Firmware 2.0 własny bikon do pięciu obiektów
 3. Oprogramowanie na PC
 4. Płytka rozszerzająca z GPS firmware z trakerem
 5. Oprogramowanie do konfiguracji trakera
 6. Płytka rozszerzająca do stacji pogodowej
 7. Oprogramowanie do konfiguracji stacji pogodowej

 

DOWNLOAD