Dlaczego IGate RX to samo zło dla sieci APRS

By | Kwiecień 13, 2019

Od czasu do czasu słyszę o powstających elementach infrastruktury APRS i o ile jest to fajna sprawa że komuś się chce cokolwiek robić, to radość opada gdy słyszę że to IGate lub IGate RX Only. Poniżej kilka słów dlaczego.

Wielu krótkofalowców błędnie postrzega rolę systemu APRS sprowadzając ją tylko do pozycjonowania stacji ruchomej w serwisie aprs.fi. Oczywiście potrzeby wielu ludzi w tym zakresie nie są większe, jednakże jest bardzo źle gdy niewłaściwe przesłanki determinują sposób budowania sieci.

HF-APRS

Serwis aprs.fi

Automatic Packet Reporting System… suchą definicję znajdziemy na wikipedii. Już sam opis systemu który tam znajdziemy wykracza sporo poza zagadnienie pozycjonowania. W bardzo dowolnym tłumaczeniu a właściwie interpretacji system ten powinien się nazywać „Taktyczny System Wspomagania Łączności Mobilnej”.
Ta nazwa dużo lepiej oddaje cel pracy systemu APRS oraz możliwości jego wykorzystania.

Zrzut ekranu 2018-07-23 11.09.04

Obiekty obszarowe w systemie APRS podczas ćwiczeń terenowych

A zatem dlaczego jest to system taktyczny? Po części jest to związane z rodowodem tego systemu. APRS wywodzi się wprost z Amerykańskiej Akademii Morskiej gdzie już w roku 1984 Bob Bruninga (WB4APR), twórca systemu przeprowadzał pierwsze eksperymenty z pozycjonowaniem łodzi na ekranie komputera. Współcześnie APRS dostarcza dane które po umieszczeniu na mapie dają taktyczny obraz sytuacji terenowo-radiowej.

APRSIS32 podłączony do DireWolf

APRSIS32 obrazowanie danych z sieci APRS

Jak system wspomaga łączność mobilną? Najprostszy sposób to umieszczanie częstotliwości na której stacja nasłuchuje w komentarzu ramki z pozycją. Dzięki temu inne stacje mają możliwość podglądu tej informacji w swoim radiu, komputerze czy tablecie. A bardziej zaawansowane radia posiadają funkcję QSY którą można uaktywnić jednym przyciskiem i radio przestraja się na częstotliwość podaną w ramce.
Kolejny sposób to wysyłanie obiektów przemienników lokalnych, węzłów echolink, winlink itp. Dzięki temu użytkownik sieci APRS poruszający się w nieznanym sobie terenie ma możliwość skorzystania z lokalnej infrastruktury radioamatorskiej.
Jeszcze inna sytuacja to możliwość przesyłania wiadomości za pomocą sieci APRS, mogą to być wiadomości gdzie odbiorcą jest konkretna stacja lub też może to być biuletyn wysyłany do wszystkich na danym terenie.
Można też przesyłać wiadomości lub biuletyny do konkretnych grup odbiorców.
Dzięki połączeniu radiowej sieci APRS z częścią internetową, istnieją także usługi umożliwiające przesyłanie wiadomości na e-mail czy sms.

msg-HF-to-UHF

Przesyłanie wiadomości APRS HF na APRS VHF

Oczywiście dla stacji mobilnych w szczególności pieszych praca w terenie nieodłącznie związana jest z warunkami atmosferycznymi, i tutaj APRS też ma szerokie zastosowania. Dzięki temu systemowi możemy obserwować dane pogodowe mierzone przez wszystkie okoliczne stacje pogodowe pracujące w systemie APRS. W wielu regionach w ten sposób przesyła się także ostrzeżenia burzowe.

WX

Dane pogodowe odebrane drogą radiową.

Jak widać na kilku powyższych przykładach sieć APRS to nie tylko strona aprs.fi. Wszystkie zastosowania sieci  o których pisałem wyżej są rozwiązaniami radiowymi. Dzięki radiom wyposażonym w system APRS możemy z tej sieci korzystać aktywnie.
Aby to było możliwe ramki z danymi muszą wędrować drogą radiową pomiędzy użytkownikami sieci.  Uruchamianie IGate RX Only powoduje że dane trafiają jednokierunkowo z sieci radiowej do części internetowej. Taki element infrastruktury nie wspomaga pracy sieci radiowej.
Z kolei uruchamianie samego tylko IGate jest marnowaniem zasobów, gdyż w dzisiejszych czasach 90% stacji stałych pełni jednocześnie funkcję IGate, co daje gwarancję że jeśli pakiet zostanie powtórzony przez minimum jedno DIGI to i tak zostanie usłyszany przez stację która posiada funkcjonalność IGate.

Podsumowując, jeśli nosisz się z zamiarem rozbudowy sieci APRS, to pomyśl najpierw o DIGI lub DIGI pomocniczym, pomyśl o stacji pogodowej, uruchom się z pojazdu, podczas pieszej wycieczki albo kampingu.
Ale nie myśl nawet o budowie IGate’a.

R.