O Symbolach (ikonach) w sieci APRS słów kilka.

By | Październik 16, 2018

Powszechne jest dość dowolne użycie symboli w systemie APRS i jeśli nie dochodzi do całkowitego ignorowania zasad to nie ma w tym nic bardzo złego. Jednakże warto zapoznać z kilkoma wytycznymi i zasadami jakie przyświecały twórcy tego systemu podczas jego projektowania i później podczas rozwoju systemu.

Gdy system APRS powstawał lista ikon była dość ograniczona. Systematycznie z biegiem czasu ilość symboli rosła w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczności. W początkowym okresie były to dwie tablice znaków po 92 sztuki. W kwietniu 2007r. powstała propozycja by ikony z tablicy alternatywnej mogły być przedstawiane z wykładnikiem. Wykładnik ten w postaci pojedynczej litery lub cyfry zwiększył możliwości informowania w samej ikonce o charakterze stacji, zwiększył też znacząco liczbę kombinacji ikon. Dla przykładu ikonka domku z wykładnikiem: B,C,E,G,H,S,W oznacza typ zasilania domu (jeśli nie jest standardowy), a kilka dodatkowych wykładników uzupełnia tę listę. Pełna lista symboli i wykładników dla symbolu dom znajduje się poniżej:

HOUSE: #-
/- = House
\- = (was HF)
5- = 50 Hz if non standard
6- = 60 Hz if non standard
B- = Battery or off grid
C- = Combined alternatives
E- = Emergency power (grid down)
G- = Geothermal
H- = Hydro powered
O- = Operator Present
S- = Solar Power
W- = Wind power

Często podczas potrzeby wystawienia obiektu w sieci APRS, czy też konfigurując stację zastanawiałem się jaka ikonka będzie najbardziej adekwatna do danej sytuacji. Bo symbol ten niesie ze sobą wiele użytecznych informacji, niezależnie od komentarza w ramce. Szczególnie jeśli zaczniemy używać poza dwoma podstawowymi tablicami znaków, także znaki z wykładnikiem.

Analizując specyfikacje protokołu i teksty Boba WB4APR, zauważyłem, że rozwiał on w nich wiele wątpliwości, i znajomość tych tekstów winna być obowiązkowa dla osób używających, aktywnie system APRS. W tym tekście skupię się na jednym przykładzie, z którym się ostatnio zetknąłem, jeśli ktoś ma ochotę zgłębić ten temat dokładniej, to odsyłam do tekstów źródłowych:

http://aprs.org/symbols.html
http://aprs.org/symbols/symbolsX.txt
http://aprs.org/symbols/symbols-new.txt
http://aprs.org/symbols/symbols-background.txt
http://aprs.org/symbols/symbols-overlays.txt
http://aprs.org/aprs11/symbols.txt

Obiekt klubu krótkofalarskiego, jako świetny przykład świadomego użycia ikony.

Stworzenie obiektu klubu krótkofalarskiego, zanim przeczytałem zalecenia w tym temacie, rodziło kilka wątpliwości. Rozważałem użycie ikony domek lub domek HF, z odpowiednim opisem. Sprawa niby jest prosta jednakże te ikonki nie do końca symbolizują klub i jego charakter jako taki. Istnieje też zalecenie by organizacje krótkofalarskie i kluby do nich należące korzystały z ikonki diament (\a) i wykładnika. ARRL używa wykładnika „A” więc logicznym wydaje się być by ikonka klubu była taką właśnie ikonką z wykładnikiem odpowiadającym organizacjom które istnieją w Polsce. Czyli dla przykładu dla klubu PZK ikonka to będzie z wykładnikiem „P”. Poniżej zrzut ekranu z przykładami jak powinno to wyglądać.

ikony-aprs-kluby

Przykład ikon dla klubów krótkofalarskich: PZK, LOK, ZHP i klubów prywatnych.

Dzięki takiej konstrukcji zachowujemy cenne miejsce w komentarzu, które możemy przeznaczyć informację o terminach spotkań klubowych, częstotliwości klubowe itd. Natomiast sama ikona niesie cenne informacje o przynależności organizacyjnej, gdyż w przypadku gdy jest to obiekt to nie zawsze w jego nazwie będzie znak.

sp5pot

Poprawnie skonfigurowany obiekt klubu krótkofalarskiego SP5POT przy 37 oddziale terenowym PZK

Jak widać na powyższym przykładzie i po zgłębieniu informacji przygotowanych przez twórcę systemu APRS nawet tak banalna sprawa jak ikonka naszej stacji może nieść sporo informacji. Zachęcam do zgłębiania tajników systemu APRS.

R.