czw. Maj 30th, 2024

Relacje

Lot z Marek do stratosfery 16 lutego 2020 – relacja

Ferie to nie tylko narty. Dlaczego by nie polatać w stratosferze?
W Markach pod Warszawą grupa krótkofalowców wraz z młodzieżą i dziećmi (kolejnymi pokoleniami pasjonującymi się krótkofalarstwem) przeprowadziła w minioną niedzielę nowe testy balonowe. Wygląda na to, że ich comiesięczne loty stają się tradycją. Poniżej pełna relacja zaczerpnięta ze strony organizatorów.

(więcej…)

Celestynów 2019

 

W dniu 13 października 2019 r. odbył się III Mazowiecki Piknik Radiowy w Celestynowie. Tak jak w poprzednich edycjach tego spotkania, miejscem wydarzenia było Centrum Edukacji Leśnej mieszczące się wewnątrz leśnego kompleksu. Impreza tradycyjnie skupia krótkofalowców oraz sympatyków radiołączności i ma otwarty charakter.  Wielu radioamatorów przybywa razem z rodzinami. Dodatkowo, w tym terminie Nadleśnictwo Celestynów przygotowało specjalnie z myślą o uczestnikach naszej imprezy swój dzień otwarty.

(więcej…)

Relacja z 28 finału WOŚP w stratosferze

Zgodnie z zapowiedzią kluby SP5WWL i SP5YAM tym razem we współpracy z Mazowiecką Amatorską Siecią Ratunkową (MASR) przygotowali i wysłali do stratosfery misję balonową by wesprzeć finał WOŚP i przetestować nowe konstrukcje.

Misja rozpoczęła się na długo przed startem od przygotowań, które pochłonęły wiele dni, a raczej jak piszą organizatorzy – wiele nocy – żmudnych testów i pracy nad oprogramowaniem i sprzętem. (więcej…)

Balon z Marek 7 grudnia – relacja

W sobotę 7 grudnia kluby SP5WWL oraz SP5YAM zorganizowały i przeprowadziły kolejne dwie misje balonowe. Celami misji były eksperymenty. W pierwszej misji chcieliśmy sprawdzić empirycznie teoretyczne założenia jakie wcześniej zostały opisane min. w serwisie hamspirit.pl. Na chińskim portalu zakupowym nabyliśmy dwa balony o masie 50g za jedyne 80 zł. Opisaliśmy teoretyczną możliwość wysłania misji z nadajnikami: tracker RTTY oraz STTV. Szacowaliśmy, że taki balon z ładunkiem (około 150 g) powinien osiągnąć wysokość około 10 km. Osiągnął prawie 15. (więcej…)