W dniu 13 października 2019 r. odbył się III Mazowiecki Piknik Radiowy w Celestynowie. Tak jak w poprzednich edycjach tego spotkania, miejscem wydarzenia było Centrum Edukacji Leśnej mieszczące się wewnątrz leśnego kompleksu. Impreza tradycyjnie skupia krótkofalowców oraz sympatyków radiołączności i ma otwarty charakter.  Wielu radioamatorów przybywa razem z rodzinami. Dodatkowo, w tym terminie Nadleśnictwo Celestynów przygotowało specjalnie z myślą o uczestnikach naszej imprezy swój dzień otwarty.

Otwarcia wydarzenia dokonała Prezes 37 Oddziału Terenowego PZK Monika SQ5KWH, kilka słów również dodał Koordynator Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej Maciej SQ5EBM. Głos zabrał również nasz kolega Piotr SQ5PTZ, opowiadając o przygotowanych atrakcjach. Autor tej relacji (Michał SP5OSP) przywitał uczestników spotkania. Naszych gości w imieniu Nadleśniczego, pana Artura Dawidziuka przywitała pani Róża Brytan – pracownik Nadleśnictwa w Celestynowie. Po przywitaniu opowiedziano również o samym Nadleśnictwie Celestynów. Od samego początku na gości oczekiwały ognisko i grill, gdzie chętni mogli posilić się dostarczoną przez organizatorów kiełbasą oraz kaszanką.

Pierwszą atrakcją tego dnia było wystąpienie Jarosława Chrapka, który jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia “Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza” w Babicach. Przygotował on obszerną prezentacje o historii tego obiektu radionadawczego i planach stowarzyszenia na przyszłość. Prezentacja zaciekawiła grupę miłośników łączności na falach krótkich. Przy tej prezentacji pomagał nasz kolega krótkofalowiec Sebastian Orda-Sztark SO5WB. Po jej zakończeniu, można było przyjrzeć się eksponatom pochodzącym z dawnej radiostacji oraz nabyć książkę w której opisana jest historia tego niezwykle ciekawego kompleksu nadawczego.

Z niecierpliwością goście oczekiwali na kolejny punkt imprezy którym była prelekcja kolegi Bolesława SQ5PE oraz Pawła SQ5LTF na temat alternatywnych źródeł zasilania i łączności w terenie. Ta prelekcja zgromadziła duże grono słuchaczy, a sam kolega Bolesław wykazał się pokaźną wiedzą na temat zasilania akumulatorowego oraz pracy z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Nie zabrakło też informacji od Pawła SQ5LTF na temat specyfiki akumulatorów.

W międzyczasie ekipa balonowa pod kierownictwem  Grzegorza SP5MGS rozpoczęła pompowanie powłoki balonu i uruchamianie jego osprzętu. Po prelekcji na temat alternatywnych źródeł zasilania wszyscy przeszli na centralny plac ośrodka, gdzie kilka minut po godzinie 12:30 został wypuszczony balon unosząc doczepiony ładunek. W tym roku na pokładzie balonu znalazła się przeprogramowana sonda RS41 która nadawała RTTY na częstotliwości 437,600MHz i APRS na 432,500MHz. Dodatkowo zestaw do nadawania SSTV na 144,500MHz (nadający 26 obrazków , w tym 2 dowcipy) i Digi APRS-owe pracujące na 144,800MHz. Cała misja odbyła się bez większych problemów, balon wraz z ładunkiem zawędrował za granicę na Białoruś. Odbioru sygnału RTTY dokonało 21 stacji.

Piękny widok stanowiła sytuacja, gdy po starcie balonu stratosferycznego znajdujący się na placu przystawiali swoje smartfony do ręcznych radiotelefonów, nasłuchując sygnału SSTV i gromadząc kolejne obrazki. Po wypuszczeniu balonu Grzegorz SP5MGS oraz jego uczniowie opowiedzieli w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia takiej misji. Przy okazji wypuszczenia balonu swoją premierę miało logo ekipy balonowej składającej się z klubów SP5WWL oraz SP5YAM. Zaaferowani odbiorem obrazków uczestnicy spotkania nieśpiesznie zbierali się na zapowiedziane przez głośniki wspólne zdjęcie grupowe.

13 października to również Dzień Ratownictwa Medycznego. Jak zawsze na naszym spotkaniu, nie mogło zabraknąć pokazów udzielania pierwszej pomocy. Podczas  trwania pikniku zaprezentowane zostały one przez Ochotniczą Grupę Ratowniczą (OGRy) oraz  Fundację Anikar. Należy też dodać że prócz prezentacji czuwali oni nad bezpieczeństwem naszych gości.

Po grupowej fotografii uczestników spotkania przyszedł czas na panel szkoleniowy podczas którego prezentacje przedstawił Tomasz SQ5T (ex. SQ8JMD) pokazując praktyczną instalacje i konfigurację oprogramowania WinLink na pasmo 2m. Nie zabrakło pytań i spostrzeżeń od biorących udział w prelekcji. Natomiast pod wiatą kolega Mikołaj SP5ME prezentował terenowy zestaw do APRS’u. Można było wypytać  go również o szczegóły uruchamiania aplikacji APRSIS32 oraz SoundModemu kolegi UZ7HO.

W trakcie trwania prezentacji po raz kolejny w historii naszych spotkań odbyła się się długo wyczekiwana zabawa w radiowe “łowy na lisa”. Zestaw do łowów oraz samą koordynacje zabawy prowadził Krzysztof SQ5NWI. Jako anteny posłużyły ręcznie robione anteny kierunkowe wykonane z rurki plastikowej i taśmy mierniczej pociętej w kawałki. W zabawie wzięło udział 7 ekip, w tym w szranki stanęły 3 kluby które wzięły udział w mini turnieju.

W wyniku jego rozstrzygnięcia, puchar otrzymali:

  1. Syn Grzegorza SP8GON i syn Jarosława SP5JRM – nagroda powędrowała do klubu SP5WWL
  2. Klubowicze SP5YAM, a zarazem pociechy Krzysztofa SQ5NWI
  3. Klubowicze SP5PRF pod opieką ich mentora Bogdana SP5WA.

Również strażacy z OSP Wiązowna nie zawiedli i ich obecność stanowiła nie lada atrakcję dla dużych i małych gości pikniku. Bardzo wielki ukłon należy się pani Naczelnik dh. Annie Kuzawie za  głowę pełną pomysłów oraz to, że od samego początku wspiera nas przy organizacji pikniku.

Druhny i druhowie również zorganizowali mały turniej strażacki na czas. Za wzięcie w nim udziału dzieci otrzymały drobne upominki od naszego sponsora, firmy Husqvarna z Mińska Mazowieckiego oraz odblaski na rękę od OSP Wiązowna.

Jak widać z przedstawionej relacji, dzień był bogaty w atrakcje. Dopisała pogoda jak i wspaniali goście. Według naszych szacunków, na III Mazowiecki Piknik Radiowy w Celestynowie przybyło około 250 osób,  co pokazuje że warto było podjąć rękawice i zorganizować kolejną edycję tej imprezy. Bardzo dziękuję za pomoc pani Prezes OT37 Monice SQ5KWH, Katarzynie SQ5OSP oraz Maciejowi SQ5EBM, Piotrkowi SQ5PTZ, Sebastianowi SO5WB, Tomaszowi SQ5T,  Andrzejowi SP5ABI, Michałowi SP5DLX, Dominikowi SQ5RDA, Marcinowi SP5UX, Radkowi SQ5GLU, Bolkowi SQ5PE, Pawłowi SQ5LTF. Dziękuję również Ekipie Balonowej czyli Grzegorzowi SP5MGS, Jarkowi SP5JRM, Krzyśkowi SQ5NWI oraz uczniom klubów SP5WWL oraz SP5YAM.

Podziękowania dla Nadleśnictwa Celestynów za udostępnienie Centrum Edukacji Leśnej, dla Fundacji Anikar, Ochotniczej Grupy Ratowniczej (OGRy) oraz druhen i druhów z OSP Wiązowna. Do zobaczenia za rok w tym urokliwym miejscu!

Fotorelacja z pikniku w Celestynowie
http://piknik-celestynow.pl/galeria/iii-celestynow-2019

Tekst: Michał SP5OSP, Foto: Michał SP5DLX.