Dekoracje Świąteczne, czyli świecąca choinka.

By | Grudzień 26, 2022

W okresie Świątecznym wszelkiego rodzaju mrugające światełka cieszą się ogromną popularnością. Oczywiście można kupić jakieś gotowe mrugadełka, ale czy nie ciekawiej będzie coś zmajstrować?

Wiadomo że przed świętami z reguły jest mało czasu więc postanowiłem że projekt będzie prosty, szybki w wykonaniu. Niewiele myśląc postanowiłem zrobić małą choineczkę zasilaną z portu USB. Użyłem programu fusion360 do narysowania obudowy na elektronikę w postaci choinki. W dwudziestu  krokach wymodelowałem stożek ze spiralnym zagłębieniem na taśmę led RGB.

Wymodelowana w fusion 360 choinka.

 

Po pomalowaniu modelu na zielono, następny krok to wklejenie taśmy ledowej RGB z ledami WS2812b w odpowiednie miejsce i podłączenie modułu z procesorem ESP8266. Użyłem odcinka 56cm z taśmy zakupionej na allegro za około 40zł oraz modułu Wemos D1 Mini który kosztował 18zł. Samo podłączenie taśmy trzema przewodami jest niemal oczywiste. Przewód 5V łączymy z pinem 5V w Wemosie, GND łączymy z pinem G a ostatni przewód komunikacyjny podłączmy do D4.

Zanim podłączymy i schowamy elektronikę wewnątrz choinki trzeba wgrać do modułu ESP8266 odpowiednie oprogramowanie. Użyłem projektu Aircoookie/WLED, który można znaleźć tutaj: https://kno.wled.ge.
Twórcy programu przygotowali świetne narzędzie do wgrywania gotowego skompilowanego programu do płytki. Używając przeglądarki google chrome i tego adresu: https://install.wled.me/ można wgrać program prosto do modułu.

Widok od spodu modelu.

Po wgraniu oprogramowania i przytwierdzeniu modułu i kabla usb na stałe za pomocą długopisu 3D do modelu, można uruchomić dekorację. Po pierwszym uruchomieniu urządzenia pojawi się na liście sieci WiFi hotspot WLED-AP do którego należy się zalogować hasłem wled1234, a następnie należy wejść za pomocą przeglądarki na adres http://4.3.2.1 i skonfigurować połączenie do własnej sieci bezprzewodowej.
Aby łatwiej było sterować efektami świetlnymi możemy skorzystać z aplikacji napisanej do tego celu, wystarczy w sklepie play odnaleźć aplikację WLED.

Aplikacja sama odszuka w naszej sieci aktywne urządzenia z oprogramowaniem WLED i umożliwia zmianę kolorów oraz efektów świetlnych.

Miłej zabawy i Wesołych Świąt.

R.

Category: DIY