Crossband Digi APRS SR5ZBL już działa !

To już kolejny post na temat rozwoju APRS na terenie Mazowsza. Rosnący apetyt na rozwój sieci APRS sprawił, że pojawiło się zapotrzebowanie na coś bardziej zaawansowanego niż zwykłe Digi APRS w pasmie VHF.

Postanowiłem powielić rozwiązanie zastosowane pod Garwolinem w Digi APRS SR5KAC czyli uruchomić Crossband Digi APRS w Mińsku Mazowieckim. Argumenty za tym rozwiązaniem przeważyły.

Uruchamiając CrossDigi APRS miałem na celu otworzyć kolejny strumień stałego przesyłu danych. Jakiś czas temu APRS w paśmie UHF był wykorzystywany wyłącznie do akcji balonów amatorskich. Na chwilę obecną APRS w dużych miastach na paśmie VHF jest bardzo przeładowane ramkami i czasami mniejsze stacje przenośne nie mają szans by korzystać z Digi. Na dodatek należy mieć na uwadze, że zależnie od propagacji lub ukształtowania terenu czasami lepiej działa pasmo 70cm niż 2m chociaż rzadziej się to zdarza. Za APRS w paśmie UHF przemawia też możliwość wykorzystania w ramach recyklingu sond meteo RS41, które po wgraniu alternatywnego softu przygotowanego przez Piotra SQ7FJB i poprawkach APRS Łukasza SQ5RWU tworzą prosty i tani tracker APRS z mocą ok. 40m W.

Kolejnym argumentem za uruchomieniem APRS w paśmie UHF jest prowadzenie komunikacji w paśmie VHF jednocześnie wymieniając dane APRS w paśmie 70cm. Dzięki temu radiotelefony VHF/UHF posiadające dwa niezależne odbiorniki/nadajniki nie powodują kolizji radiowej. I bez problemu można raportować swoją pozycje w trasie, słuchać pasma VHF wtedy kiedy nadajnik wysyła ramkę w paśmie 70cm. Tutaj też należy pamiętać o lokalizacjach, w których działają wyłącznie przemienniki w paśmie 2m. Przy takim przemienniku nie jest możliwe uruchomienie standardowego Digi APRS w paśmie VHF z racji na bliskość częstotliwości wejścia APRS, który by odczulał wejście przemiennika. I tutaj znajdziemy miejsce na Digi APRS działające w częstotliwości 432.500MHz.

Obecnie na Mazowszu działają dwie stacje CrossDigi APRS. W Warszawie na kominie EC Kawęczyn działa Digi APRS w paśmie UHF pod znakiem SP5KAB-2. Ze względu na wysokość na jakiej się znajduje dobrze dekoduje słabsze stacje w okolicy Stolicy. Planuję też uruchomić na Lubelszczyźnie kolejne dwa CrossDigi APRS. Liczę, że znajdą się kolejni zainteresowani uruchomieniem podobnych obiektów a nie wyłącznie Igate RX Only, który moim zdaniem nie wnosi nic sensownego w sieci APRS.

Do usłyszenia
Michał SP5OSP 73!