sob. Lip 20th, 2024

4-7 kwietnia :: ćwiczenia ratownictwa i łączności

W dniach 4 – 7 kwietnia 2019 organizowane są duże ćwiczenia ratownictwa terenowego na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, organizowane przez fundację ANIKAR zajmującą się szeroko rozumianym ratownictwem jurajskim, górskim, medycznym. Działania odbędą się przy współpracy OSP Solarnia .

Ćwiczenia mają odbyć się w pobliżu miejscowości Morsko na terenie powiatu zawierciańskiego.
https://www.google.com/maps/place/42-400+Morsko/@50.4220019,19.0956384,9.63z/data=!4m5!3m4!1s0x471722d4b5ac7eb5:0xc3a79db0b8728023!8m2!3d50.5405947!4d19.5005614
Wzorem poprzedniego roku i w tegorocznej edycji udział wezmą także krótkofalowcy. Podczas ćwiczeń terenowych do każdego zespołu poszukiwawczego zostanie oddelegowany krótkofalowiec, który zapewni łączność rezerwową oraz będzie aktywnie działał w sieci APRS. W sztabie ćwiczeń zostanie uruchomiona stacja dowodzenia gdzie dyspozytor będzie miał podgląd ruch jednostek poszukiwawczych w terenie.

W trakcie ćwiczeń SP EmComm PZK zajmie się organizacją i realizacją modułu ćwiczeń dot. łączności radiowej w sytuacjach kryzysowych.

Ćwiczenia radiowe będą podzielone na dwie części:

1). Pierwsza dot. sprawdzenia łączności na KF z lokalizacją Morsko.
Termin: 05.04.2019 piątek, godz. 19:00 czasu lokalnego.
Zaczynamy w paśmie 80 metrów, wywołuje stacja pracująca z terenu ćwiczeń, zgłaszają się do niej wszystkie chętne stacje uczestniczące (w tym mam nadzieję obowiązkowo stacje sztabowe sieci SP EmCom PZK). Następnie następuje emisja komunikatu SSTV dla wszystkich, który należy przesłać zwrotnie na określony adres e-mail najlepiej via sieć Winlink. Na koniec stacja pracująca z terenu ćwiczeń wywołuje najbardziej oddalone stacje Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.
Próba jest powtarzana kolejno w paśmie 60 metrów i potem 40 metrów z analogiczną jw. procedurą.
Jeżeli ćwiczenia nie udadzą się powtarzane są w dn. 06.04 sobota, godz. 10:00 czasu lokalnego, począwszy od pasma 80 metrów jw.
Mapa rozmieszczenia stacji sztabowych do części KF:
https://drive.google.com/open…

2). Druga część dot. organizacji mostu łączności radiowej na UKF zgodnie z załączoną mapką:
https://drive.google.com/open…
Termin 06.04.2019 sobota – w ciągu dnia, godziny zostaną podane.
W realizacji mostu konieczne będzie zaangażowanie stacji znajdujących się na terenie woj. śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Wszelkie szczegóły techniczne, częstotliwości robocze i inne niezbędne detale zostaną przekazane w kolejnych komunikatach. Za organizację ćwiczeń odpowiada bezpośrednio kol. Mikołaj SP5ME (sp5me.m@gmail.com) z Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej, w razie wszelkich dalszych pytań prośba o bezpośredni kontakt z nim.

I teraz moja prośba, bardzo ważna prośba, ćwiczenia organizowane są pod patronatem organizacji zewnętrznej, posiadają charakter prestiżowy, SP EmCom został zaproszony jako partner strategiczny do ich współrealizacji. Bardzo gorąco zapraszam i zachęcam jako Koordynator SP EmCom PZK, do wzięcia udziału jak największej ilości stacji w części KF z wszystkich sieci łączności kryzysowej SP EmCom PZK oraz działających poza PZK, jak również o mobilizację sił i zaangażowanie stacji czynnych na UKF z terenu woj, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego w organizacji ćwiczebnego mostu UKF (prośba o zaangażowanie się sieci SP EmCom działających na terenie ww. województw).

Źródło: Komunikat EmComm Managera PZK, Michała SP9XWM