sob. Lip 20th, 2024

Siedlce – Crossband Digi APRS

Krótkofalowcy z Siedlec w ostatnim czasie intensywnie pracują nad rozwojem, poprawą działania lokalnych przemienników i innych stacji automatycznych. Jak zawsze przyświeca im idea utrzymywania łączności i integrowania okolicznych krótkofalowców.

Po wielu rozmowach i dyskusjach z lokalną społecznością krótkofalarską nadszedł czas, by uruchomić Digi APRS w Siedlcach na budynku PEC dzięki czemu obejmie on swoim zasięgiem nie tylko powiat Siedlecki, ale też powiaty ościenne.

Niebawem wakacje, czas wzmożonej aktywności stacji mobilnych. Coraz więcej osób decyduje się na podróż własnym autem, zamiast transportem publicznym. Ten wybór ma wiele zalet, takich jak możliwość samodzielnego zaplanowania trasy, wyboru przystanków, a przez to przeżycia niezapomnianej przygody. Wielu radioamatorów używa radiotelefonów mobilowych z APRS podczas podróży.W dniu 10.06.2022 r. spotkaliśmy się na budynku PEC w składzie Jacek SP5ANT, Michał SP5OSP oraz Wojtek SQ5MOG, by dokonać instalacji Digi APRS SR5SAN. Na miejsce została dostarczona szafka rack 10″ 4U, w której znajdował się już przygotowany zestaw wymagający jedynie zasilania i podłączenia pod anteny. Oprócz instalacji zestawu nadajników i sterownika wykonaliśmy małą modernizacje antenową, dokonaliśmy też sprawdzenia systemu antenowego celem wyeliminowania ryzyka awarii oraz podłączyliśmy nową stację do Internetu, by rozszerzyć możliwości zbudowanego systemu.

To już kolejny post na temat rozwoju APRS na terenie Mazowsza. Rosnący apetyt na rozwój sieci APRS sprawił, że pojawiło się zapotrzebowanie na coś bardziej zaawansowanego niż zwykłe Digi APRS w pasmie VHF. Za korzystaniem z APRS w paśmie UHF przemawia m.in. możliwość wykorzystania w ramach recyklingu sond meteo RS41, które po wgraniu alternatywnego softu przygotowanego przez Piotra SQ7FJB i Łukasza SQ5RWU tworzą prosty i tani tracker APRS pracujący z mocą do ok. 60 mW. Warto wspomnieć, że wiele amatorskich krajowych misji balonowych kończy się na wschodzie Polski ponieważ najczęściej wiatry wieją w kierunku wschodnim. Digi SR5SAN postara się pomóc w przekazywaniu pozycji nadawanych z przelatujących balonów, by jak najniżej sprowadzić opadający nadajnik, co ułatwi jego namierzanie i odnajdowanie przez lokalnych krótkofalowców.
Ważną częścią EmCom (Emergency Communication) jest sieć automatycznych urządzeń amatorskich typu digi APRS. Nowa stacja będzie istotnie wspierała działania EmCom swoim zasięgiem z racji na wysokość miejsca instalacji. Digi SR5SAN zapewnia łączność APRS w promieniu ponad 40km. Warto przypomnieć, że system APRS udostępnia szereg funkcji takich jak m.in. przesyłanie raportów z pozycjami stacji terenowych, dystrybucję wiadomości, alertów i biuletynów radiowych, a także parametrów pogodowych.

Zestaw SR5SAN składa się z następujących elementów:
– Terminal HP z systemem Debian (pełni rolę sterownika i TNC oraz dekodera)
– Motorola GM350 (nadajnik VHF)
– Yaesu VX-2000U (nadajnik UHF)
– Zasilacz 12V DC
– Karta dźwiękowa USB
– 2 szt. zestaw separujący audio (według SQ9MDD)
– SDR v.3 (odbiornik do dekodera sond)
– Antena do Digi – Diamond X510
– Antena UHF na częstotliwość 403 MHz.Projekt powstał i jest utrzymywany z własnych środków. W projekt zaangażowali się do chwili obecnej: Jacek SP5ANT, Michał SP5OSP, Janek SP8TI i Wojtek SQ5MOG oraz Klub SP5YAM z Komorowa, który podarował dwie karty dźwiękowe na budowę Digi. Bardzo dziękuję wszystkim za wsparcie w uruchomieniu digi APRS. Duże podziękowania dla firmy „Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Siedlcach” za udostępnienie lokalizacji oraz firmie „Media Telekom Sp. z o. o.” świadczącej usługi informatycznej w Siedlcach za udostępnienie łącza do Internetu.

Do usłyszenia – Michał SP5OSP 73!