pon. Paź 14th, 2024

SR8ULZ po modernizacji

W ramach poprawy funkcjonowania sieci APRS w paśmie 2m, przystąpiliśmy do modernizacji DIGI SR8ULZ zainstalowanego w Ułężu (powiat Rycki). Digi to jest zainstalowane na wieży ciśnień mającej wysokość ok. 50 metrów nad poziomem gruntu, czyli ok 200 m.n.p.m. którego opiekunem jest Wojtek SP8IZA

Wspólnie ustaliliśmy że urządzenie PLXDigi zostanie zastąpione zestawem zbudowany na raspberry pi. Do budowy użyte zostały następujące elementy :

  1. Raspberry Pi 3B,
  2. Karta dźwiękowa USB
  3. RTL-SDR r820t2 USB
  4. Interface Separujący wg. Ryśka SQ9MDD
  5. Modem GSM z internetem

Na Raspberry Pi 3B został zainstalowany najnowszy system operacyjny Raspbian. Dodatkowo został doinstalowany Direwolf i APRX 2.9.0 według instrukcji Ryśka SQ9MDD który znajdziecie tutaj http://tech4.pl/SQ9MDD/?p=626.

Dzięki zastosowaniu mikrokomputera Raspberry Pi 3B możliwe było także zainstalowanie oprogramowania SPdxl.
Jest to oprogramowanie do dekodowania sond meteorologicznych, które używa Instytut Meteorolgi i Gospodarki Wodnej. Sondy te są odbierane radiowo za pomocą odbiornika SDR w zakresie częstotliwości 400-406MHz.

Wcześniejsze wersje Raspberry Pi z powodu mniejszej wydajności nie dawały rady jednocześnie obsługiwać system APRS i dekodować sondy meteorologiczne.

Pierwsze prace zostały podjęte 24 sierpnia, w końcu finalnie, po ostatnich poprawkach 30 listopada po godz. 18 digipiter APRX z Ułęża wystartował w docelowej konfiguracji.

Digi SR8ULZ obsługuje aliasy trasowane WIDE, SP8, oraz nietrasowane SP i RK ( RK jest aliasem powiatowym, skrót według SP PGA). Nowością jest alias SP8, dzięki któremu możliwe jest ustawienie takiej ścieżki by ramki były powtarzane tylko na terenie SP8. Obiekty takie nie będą powtarzane przez stacje np: w Sopocie czy też w Częstochowie.

Stacje które zdekodował i wrzucił do internetu Digi SR8ULZ w ostatnich 30 dniach.

Warto dodać że SR8ULZ bardzo dobrze pokrywa swoim zasięgiem miasto Ryki i dobrze wspomaga pracę regionalnego digi SR8NPU mieszczącego się w Kazimierzu Dolnym. Zasięg Digi APRS obejmuje między innymi: Mińsk, Siedlce, Łuków, Włodawę,  a nawet część województwa Świętokrzyskiego.

Dodatkowo wykonana instalacja, bardzo ładnie dekoduje sondy meteo lądujące nawet pod Łukowem i Międzyrzeczem Podlaskim.

Warto również dodać że Digi SR8ULZ posiada awaryjne zasilanie dzięki czemu podczas krótkotrwałych przerw w dostawach energii elektrycznej będzie nadal nieprzerwanie pracował.

Telemetria SR8ULZ która pokazuje Ile potrafi z powyższej lokalizacji zdekodować.

Modernizacja ta nie była by możliwa bez wielkiego zaangażowania kolegi Wojtka SP8IZA należącego do grupy Dęblińskich Krótkofalowców. W pracach uczestniczył również Jacek SQ8JB oraz kolega Kamil który jeszcze nie posiada swojego znaku.

Michał SP5OSP 73!