25.03 Balon z Wrocławia

W najbliższy poniedziałek, 25 marca w budynku Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kopernika 11 we Wrocławiu, podczas spotkania Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, będziemy rozmawiać o misjach stratosferycznych.

Tym razem Włodek Tarnowski SQ6NLN, opowie o misjach stratosferycznych, o tym do jakich eksperymentów można je wykorzystywać, co je łączy ze Sputnikiem i Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Przybliży nam zagadnienia techniczne takiej misji, opowie o problemach i trudnościach które potrafią zaważyć na jej powodzeniu oraz niesamowitych sytuacjach związanych z realizacją misji stratosferycznych.

Prelekcja będzie transmitowana na żywo na profilach facebook PTMA Wrocław https://www.facebook.com/ptmawro/  oraz klubu SP6ZWR https://www.facebook.com/SP6ZWR/

Spotkania są otwarte dla wszystkich.

Wstęp wolny.

Miejsce prelekcji: ul. Kopernika 11, bud A, Instytut Astronomiczny.  godzina 19:00

https://www.facebook.com/events/683085832109881

Prelekcja o balonach bez balonu? Niemożliwe ! Lecimy !

Oczywiście koleżanki i koledzy z klubu krótkofalowców SP6ZWR i Stowarzyszenia WroSpace nie byliby sobą, gdyby nie przygotowali niespodzianki.

Chwilę przed prelekcją z terenu Instytutu wystartuje balon stratosferyczny wyposażony w amatorski nadajnik lokalizacyjny przygotowany przez krótkofalowców. Dzięki niemu radioamatorzy w promieniu kilkuset kilometrów będą mogli śledzić przebieg lotu i udostępniać go na mapach w internecie ( https://aprs.fi  https://tracker.habhub.org)

Trochę parametrów nadajnika dla chętnych:

Transmisja RTTY: SP6ZWR-n 437,615 MHz USB RTTY 50 baud 7n1 shift 550

Transmisja APRS: SP6ZWR-13 432,500MHz

 

Start – godzina 19:00, ale przygotowania rozpoczniemy kilkanaście minut wcześniej.
Zapraszamy na miejsce startu, oraz odbioru sygnałów nadawanych z nadajnika pod balonem.
Tym razem nie wysyłamy ekipy poszukiwawczej, więc zapraszamy również chętnych „łowców” do podjęcia ładunku.

Info: SP6ZWR