śr. Kwi 17th, 2024

Wakacje to doskonały moment, aby przetestować sprzęt radiowy poza dotychczasowym miejscem naszej aktywności (QTH). Coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie własnym samochodem, zamiast korzystać z transportu publicznego, gdy udaje im się znaleźć chwilę na relaks. Taki wybór niesie ze sobą wiele zalet, takich jak możliwość samodzielnego planowania trasy i wyboru przystanków, co może przyczynić się do niezapomnianych przygód.

Ponad 2 lata temu zauważyłem, że na Lubelszczyźnie istnieje zlinkowana grupa lokalna (TG-9) w sieci DMR, działająca na 4 przemiennikach województwa. Pomysłodawcą tego projektu był Grzegorz SP8NTH z Włodawy. Widząc, jak lokalny ruch radiowy został połączony w sieci DMR, zrozumiałem, że czegoś takiego brakuje w sieci przemienników analogowych. Przemienniki FM są najpopularniejszymi automatycznymi stacjami bezobsługowymi w łączności amatorskiej na terenie całego kraju. Bez względu na markę radiotelefonu UKF, każdy posiada modulację FM.

Pierwszym pomysłem na zlinkowanie było wykorzystanie Echolinka. Niestety, w trakcie testów okazało się, że to rozwiązanie nie spełnia oczekiwań. Na horyzoncie pojawiła się natomiast sieć FM Poland (znana wcześniej jako FM Kujawiak). Jako wstępny węzeł eksperymentalny sieci FM Poland na Lubelszczyźnie użyto simplexowej stacji Grzegorza SP8GON. Przeprowadzone testy oraz rozbudowane funkcje oprogramowania SVXlink na systemie Linux pozwoliły satysfakcjonująco przetestować SVXReflektor, który stał się sercem sieci FM Poland.

Z czasem, w ramach testów, Marcin SP8MB uruchomił w Świdniku przemienniki SR8LSW (przemiennik 70cm FM) oraz SR8LSD (przemiennik Tetrowy). Po uruchomieniu tych automatycznych stacji, Marcin skoncentrował się na podłączeniu tych przemienników do sieci FM Poland, aby można było uruchomić dodatkowe usługi, takie jak Echolink.

Podczas V Mazowieckiego Pikniku Radiowego w Celestynowie, prezentowano tematykę sieci radiowej FM Poland. Grzegorz SP8GON z Lublina oraz Marcin SP8MB ze Świdnika przybliżali możliwości sieci FM Poland i linkowania przemienników oraz stacji automatycznych simplexowych działających na terenie Lubelszczyzny.

Dnia 10 kwietnia 2023 roku przemiennik SR8PPN (Poleski Park Narodowy) został podłączony do sieci FM Poland. Przemiennik pracuje na urządzeniu Motorola Quantar UHF. Komputer, który udostępnia usługi sieci FM Poland, to Raspberry Pi 3B+. Osoby zainteresowane łącznością UKF, odwiedzając Poleski Park Narodowy, będą mogły porozmawiać z kolegami zamieszkującymi różne regiony Polski, w otoczeniu pięknej flory i fauny. Serdeczne podziękowania kieruję do Jacka SP5ANT za podarowanie fidera antenowego dla przemiennika SR8PPN.

W dniu 22 czerwca 2023 roku odbyło się spotkanie z udziałem Michała SP5OSP i Leszka SP8JT. W tym dniu przemiennik SR8LW w Łukowie został podłączony do sieci FM Poland. Przemiennik pracuje na dwóch urządzeniach Motorola GM340 oraz sterowniku RPTC. Komputer, który udostępnia usługi sieci FM Poland, to Orange Pi Zero v1. Dostęp do internetu jest realizowany przy użyciu modemu USB LTE od Tomka SQ5T, który bezpłatnie udostępnił modem do podłączenia przemiennika do sieci FM Poland. Ze względu na trudne warunki temperaturowe, komputer został zamontowany na zewnątrz. Bezpłatnie wykonaną osłonę puszki hermetycznej, chroniącą przed bezpośrednim działaniem słońca, wykonał Wojtek SQ5MOG. Przemiennik został również wyposażony w sterownik termiczny oraz funkcję TOT, ograniczającą nieprzerwaną pracę przemiennika do 15 minut, po czym następuje 3-minutowa przerwa w celu schłodzenia nadajnika.

W dniu 13.07.2023 roku, po godzinie 16:00, postanowiliśmy reaktywować przemiennik SR8LLB w Lubartowie po półrocznej przerwie. W tym dniu odbyło się spotkanie Michała SP5OSP i Marcina S8RMY w Lubartowie, gdzie wspólnie pracowaliśmy nad podłączeniem analogowego przemiennika do sieci FM Poland. Przemiennik pracuje na dwóch urządzeniach Motorola GM350 (z wyświetlaczem) oraz sterowniku RPTC. Komputer, który udostępnia usługi sieci FM Poland, to Raspberry Pi 3B. Dodanie tego przemiennika wypełni lukę w zasięgu sieci FM Poland między przemiennikami SR8LW w Łukowie a SR8LSW w Świdniku. Marcin SP8MB udzielił nam również pomocy przy uruchomieniu przemiennika, przekazując obudowę i strojąc duplexer. Serdeczne podziękowania kieruję również do Adama SQ5AG za bezpłatne udostępnienie radiotelefonu Motorola GM350 UHF. Przemiennik został wyposażony w sterownik termiczny oraz funkcję TOT, która ogranicza nieprzerwaną pracę przemiennika do 15 minut, po czym następuje 3-minutowa przerwa w celu schłodzenia nadajnika. Temperaturę nadajnika można monitorować za pomocą APRSIS jako telemetrii węzła.

Obecnie, po podłączeniu tych przemienników, każde naciśnięcie przycisku PTT na jednym z nich aktywuje wszystkie przemienniki pracujące w danej grupie rozmów. Ta funkcjonalność, która okazała się miłym zaskoczeniem, spowodowała częstsze poranne i wieczorne aktywności na przemiennikach. Jakość dźwięku jest na tyle zadowalająca, że trudno rozpoznać, który przemiennik jest używany przez innych rozmówców. Podobnie jest w sieci na Mazowszu i w sieci lubelskiej.

Bardzo dziękuję wszystkim kolegom, którzy przyczynili się do uruchomienia sieci FM Poland. Dziękuję też bardzo kolegom, którzy stale odpowiadają za utrzymanie przemienników i chętnie przekazują sprzęt czy też dobrowolne wpłaty na potrzeby związane z utrzymaniem w stałej bezawaryjnej gotowości urządzeń pracujących całą dobę.

Do usłyszenia
Michał SP5OSP 73!