sob. Lip 20th, 2024

Zlinkowane przemienniki SR5MM, SR5RR i SR5S

Niebawem wakacje, czas wzmożonej aktywności stacji mobilnych i przenośnych. Coraz więcej osób decyduje się na podróż własnym autem, zamiast transportem publicznym. Ten wybór ma wiele zalet, takich jak możliwość samodzielnego zaplanowania trasy, wyboru przystanków, a przez to przeżycia niezapomnianej przygody.

Jakiś czas temu dowiedziałem się, że w SP istnieje sieć zlinkowanych przemienników analogowych (FM) nie należącą do szeroko znanej sieci FM Link. Na początku sieć ta działała wyłącznie w 2 okręgu i nazywała się FM Kujawiak jednak z czasem rozprzestrzeniła się w Polsce i jest znana jako sieć FM Poland. Autorem projektu jest Waldek SP2ONG.

Początkowo pod dyskusję lokalnych kolegów został poddany pomysł podłączenia przemiennika SR5MM w Mińsku Mazowieckim. Mazowsze jest pełne przemienników analogowych,  niestety z aktywnością na nich bywa różnie. Podczas V Mazowieckiego Pikniku Radiowego w Celestynowie jednym z tematów prezentacji była sieć radiowa FM Poland. Tematykę przybliżał Grzegorz SP8GON z Lublina oraz Marcin SP8MB ze Świdnika. Prezentowali możliwości sieci FM Poland i linkowania przemienników oraz stacji automatycznych simplexowych działających na terenie Lubelszczyzny.

Dużo czasu spędziłem na śledzeniu tematu FM Poland oraz na rozmowie z lubelskimi opiekunami stacji automatycznych pracujących w sieci. Na zachętę dostałem ofertę użyczenia hotspota przygotowanego do działania w sieci FM Poland przez Daniela SP0DZ z Serocka pod Warszawą. Wychodząc z założenia, że nietrafiony projekt zawsze można odłączyć od przemiennika wykonałem wszystko, by uruchomić na testy link radiowy do przemiennika SR5MM w Mińsku Mazowieckim, który pracował z mojego QTH.

Zestaw składał się z radiotelefonu Motorola GM350 UHF i Raspberry Pi oraz oczywiście instalacji antenowej, zasilania i dostępu do Internetu. Oprogramowanie, które umożliwia łączenie przemienników to SVXLink znane jako oprogramowanie Echolinkowe na linuxa.

Po wielu dniach testu nasze zdanie na temat sieci coraz bardziej się zmieniało. Projekt uznaliśmy za ciekawy i powodujący większą aktywność na przemienniku SR5MM w Mińsku Mazowieckim. Każda aktywność przemiennika to m.in. większe zainteresowanie okolicznych krótkofalowców, którzy skanują różne częstotliwości oraz wzmożona uwaga unlisów na stacje pracujące radiowo, których jeszcze nie mieli okazji poznać.

W dniu 28 kwietnia 2023 r. razem z Krzysztofem SQ5AKC oficjalnie podłączyliśmy przemiennik SR5MM w Mińsku Mazowieckim do sieci FM Poland.  Przemiennik to Motorola MTR2000 UHF. Komputer, który udostępnia usługi sieci FM Poland to Raspberry Pi 3B+. Pomysł okazał się trafiony, bo po podłączeniu przemiennika ruch na nim wzrósł. Dostałem wiele pozytywnych komentarzy od operatorów stale słuchających tego przemiennika.

W dniu 19 maja 2023 r. doszło do spotkania na Warszawskim Mokotowie w składzie: Michał SP5OSP, Grzegorz SP7VLM oraz Tomasz SQ5T. Celem spotkania było podłączenie przemiennika SR5RR (Radio Reaktywacja) do sieci FM Poland. Przemiennik to Motorola MTR2000 UHF. Komputer, który udostępnia usługi sieci FM Poland to Raspberry Pi 3B+. Testowo przemiennik został podłączony do grupy 26050 Mazowsze gdzie już czekał pracujący przemiennik SR5MM w Mińsku Mazowieckim. W silnym teamie musiało się udać.

Zainteresowanie siecią FM Poland dotarło również do Siedlec. 21 maja w godzinach porannych doszło do podłączenia przemiennika SR5S w Siedlcach. Przemiennik to Vertex VXR-7000. Komputer, który udostępnia usługi sieci FM Poland to Raspberry Pi 3B+. Dzięki tym rozwiązaniom technicznym możemy niezależnie od położenia między Siedlcami a Warszawą stale z naszymi kolegami utrzymywać łączność.

Obecnie po podłączeniu tych przemienników każde naciśniecie PTT na jednym z nich aktywuje wszystkie trzy. Dzięki tej funkcjonalności – co jest sporym, pozytywnym zaskoczeniem – pojawiły się częste poranne i wieczorne aktywności na przemiennikach. Jakość audio jest na tyle zadowalająca, że nie sposób odgadnąć, przez który przemiennik inny korespondent nadaje.

Bardzo dziękuję wszystkim kolegom, którzy przyczynili się do uruchomienia sieci FM Poland na tych trzech przemiennikach. Dziękuję też bardzo kolegom, którzy stale odpowiadają za utrzymanie przemienników i chętnie przekazują sprzęt czy też dobrowolne wpłaty na potrzeby związane z utrzymaniem w stałej bezawaryjnej gotowości urządzeń pracujących całą dobę.

Do usłyszenia
Michał SP5OSP 73!