sob. Lip 20th, 2024

TRX w Smartfonie? (Ulefone Armor 3T)

Mikołaj SP5ME podzielił się z nami swoimi wrażeniami po zakupie smartfona z wbudowanym TRX.
Zapraszam do lektury.

Jakiś czas temu zakupiłem smartfon Ulefone Armor 3T z wbudowanym TRX na pasmo 70cm, chciałbym podzielić się odczuciami na jego temat. Skupię się tutaj głównie na module radiotelefonu, nie na samym smartfonie. W internecie nie znalazłem opisu TRX na poziomie który by mnie zadowoli, więc zakup był praktycznie w ciemno, ale potraktowałem to jako dodatek do telefonu i ciekawostka, a nie poważną radiostacje.

O samym telefonie krótko,  model jest z kategorii tych „pancernych”, a przynajmniej tak przedstawia go producent. Posiada podobno standard IP 69K czyli niemieckie rozszerzenie do standardu IP i amerykański standard militarny MIL-STD-810G. Jest solidnie wykonany i oprawiony w metalową ramkę. Telefon wyposażony jest w złącze USB-C i miejsca do przywiązania smyczy na górnej i dolnej części pleców.

Telefon dobrze leży w dłoni, ale trzeba się przyzwyczaić do wagi (374g), jest ciężki w porównaniu do standardowych smartfonów, spowodowane jest to miedzy innymi pojemnym akumulatorem i metalową ramką.

Akumulator około 10Ah przy czym  wartość ta nie jest wyssana z palca, tego telefonu nie trzeba ładować co noc czy nawet częściej przy ciągłym używaniu, bateria stacza na około 2 dni używania ciągłego, osoba mniej aktywna podobno wydłuży ten czas do tygodnia bez ładowania.

 

Transceiver, cóż w dużym skrócie to zwykły SDR, taki jak w w tanich chińskich radiotelefonach, ale czego więcej wymagać w takiej sytuacji, do dyspozycji mamy dwa  1W i 2W, aplikacja wgrana do obsługi radia, pozwala na wpisanie oddzielnie częstotliwości TX i RX, dostępne są również tony CTCSS (opisane są w formie numerów, nie tak jak większość z nas jest przyzwyczajona  w formie częstotliwości tonów), a także dostępny jest NFM i FM, wiec jest możliwość pracy na przemiennikach analogowych.

Konfiguracja kanału FM, wartości są przykładowe, wprowadzone na potrzeby artykułu.

TRX poza FM, posiada również możliwość pracy w DMR, co prawda Tier I, ale daje to możliwość pracy w sieciach DMR przez hotspota. Tryb „Digital” pozwala wprowadzić swój DMR ID, wybrać kontakt grupowy lub prywatny, ustawić RX grupę, color code.

 

 

Konfiguracja kanału DMR, wartości są przykładowe, wprowadzone na potrzeby artykułu.

Niestety kontakty (jest do tego oddzielna zakładka w aplikacji) i kanały trzeba tworzyć ręcznie na telefonie, a ID do RX grupy trzeba wpisywać po kolei w każdym kanale oddzielnie. Kanały są podzielone na strefy po 48 w jedne, niestety, tu pojawia się problem, zmieniamy nazwę w istniejącej strefie, aplikacja się wysypuje, w tym momencie jedyną opcją jest w ustawieniach androida wyczyszczenie danych aplikacji, co za tym idzie utrata naszych wcześniejszych ustawień, gdy nie zmieniamy stref, aplikacja działa na tyle poprawnie, że korzystanie z niej jest komfortowe w mojej opinii.

Przechodząc do nadajnika, to mój egzemplarz, poza przesunięciem w częstotliwości o około 345Hz w górę (jak by się bardzo postarać można to skorygować wprowadzając poprawki w częstotliwości kanału, bo nie jest wymuszony krok strojenia). Moc wyjściowa waha się w okolicach 970mW dla małej mocy (1W) i 2,13W dla dużej mocy (2W).

Poniżej zdjęcia z analizatora widma i z pomiaru harmonicznych.

 

 

Odbiornik, standardowy jak inne chińskie SDR więc nie będę się rozpisywał, w skrócie parametry dobre, lez zapomniano o filtrach…

Jednym z dużych minusów może się okazać brak współpracy przycisku PTT z innymi aplikacjami, aplikacje go nie wykrywają, poza tym oryginalna aplikacja obsługująca TRX włącza się automatycznie po 5 s naciskania PTT, wiec korzystanie z innych aplikacji było by to utrudnione.

Gniazdo antenowe to standardowe SMA, z tym wyjątkiem, że męskie jest w telefonie, a żeńskie złącze w antenie.

W mojej opinii telefon wyposażony w moduł TRX jest fajnym rozwiązaniem w formie rezerwy dla zwykłego radia lub do pracy tylko przez hotspota, na potrzeby pracy przez przemienniki też w zupełności wystarczy.

 

W zestawie z telefonem poza standardowym wyposażeniem smartfonów znajduje się:

  • Antena na pasmo 70cm
  • Klips do paska
  • Uchwyt do telefonu na kierownice roweru
  • Wkrętaki potrzebne do montażu akcesoria
  • zapasowe śruby
  • 2 zaślepki do gniazda antenowego (w tym zapasowa)
  • smycz na rękę
  • dwie folie na ekran (jedna przyklejona na ekran pod folią z informacjami o telefonie, druga wpakowaniu)

Podsumowując, telefon i TRX w nim wbudowany spełnia moje wymagania, telefon działa bez zastrzeżeń,  a na potrzeby przemienników jak pisałem wyżej moduł radiotelefonu jest wystarczający.

Mikołaj.