Balon z Marek 23 lutego – relacja
23 lutego z boiska szkolnego w Markach wystartował balon krótkofalarski. Duża ilość obrazków nadawanych za pomocą SSTV bardzo ucieszyła Kolegów. Była tez niespodzianka i trochę eksperymentów radiowych.
Mieszkańcy Marek zdążyli się już przyzwyczaić, że w szkole michalitów w każdą sobotę coś się dzieje – zarówno w środku, jak i na boisku. Tym razem, oprócz uczniów, podjeżdżają również samochody, jacyś ludzie wyciągają anteny i rozkładają obok samochodów. Inni podchodzą i mówią niby w języku polskim, ale nie dla wszystkich zrozumiale: impedancja, SWR, tłumienie, modulacje. Mówią o tym z taką pasją, że nawet ci, którzy niewiele rozumieją, słuchają z otwartymi ustami. Pasja zaraża.
23 lutego z boiska katolickich szkół w Markach wystartowała sonda z nadajnikami radiowymi. Pomiędzy budynkiem szkoły a boiskiem ciągle krąży Ksawery SO5OSP, który na żywo relacjonuje wydarzenie na Facebooku. Na dole, w warsztacie, uczniowie montują sondę. Antena i nadajnik SSTV zostały dopięte na ostatni guzik w czwartek wieczorem. Tym razem nie na pająku, ale na płytce, którą zaprojektował i zlutował Maciek SP5NKF – uczeń ósmej klasy. Sebastian wraz z Błażejem, uczniowie pierwszej klasy liceum (przygotowują się do egzaminu pod koniec kwietnia) montują wszystko w kapsule. Błażej opracował system osłony kamery z podgrzewaniem baterii.
Na boisku Bartek SP5WIB (pierwsza klasa liceum) pompuje z uczniami i przedstawicielami gości balon. Dwie butle leżą obok. Jedna się kończy. Podpinają reduktor do drugiej butli. Bartek zarządza, że pompujemy do uciągu 900 g. Cały ładunek waży niespełna 600 g.
Ksawery SO5OSP pracowicie komentuje i filmuje. W pewnym momencie pojawia się Rysiek SQ9MDD i nagrywa drugą relację. Na boisku szkół Marcin SP5QWE wraz z synem składają drona – będzie relacja z powietrza.
Krzysiek SQ5NWI wraz z młodymi przedstawicielami Klubu SP5YAM sprawdzają przeprogramowane sondy RS41. Jarek SP5JRM przywiózł sondę, którą przeprogramuje, aby wykorzystać zawarte w niej czujniki. To pierwszy eksperyment, a prace trwają dalej.
Kiedy wszystko zostało sprawdzone, wynosimy cały majdan na boisko. Wiążemy element do elementu. Równocześnie pompowany jest balon. Przy pompowaniu jest obecny niepełnosprawny chłopiec, który interesuje się naukami ścisłymi. To podopieczny jednej z fundacji, w której wolontariuszem jest nasza uczennica. Jest bardzo szczęśliwy, że czynnie może pomóc w misji.
Jeszcze raz sprawdzamy każdy element. Wszystko działa. Zakładamy górną część pokrywy ładunku (przypomina Sputnik – pierwszego sztucznego satelitę ziemi). Odliczanie – i sonda poszła w górę. Chwila niepewności czy sznurek gdzieś nie zaczepi… i ulga. Poszła.
Teraz czas na nasłuchy. Wszędzie wokół słychać dźwięki SSTV oraz RTTY. W pobliżu roznosi się zapach grillowanego mięsa, ale pasjonaci przy swoich radiach nie czują zapachów. Skupieni, słyszą tylko dźwięki. Obrazki SSTV (a jest ich sporo) ładują się na ekranach komputerów, a na mapach przesuwa się balon. Nabiera wysokości i prędkości.
Sonda wzniosła się na wysokość 26636 metrów. Pokonała odległość 316 km. Przez cały czas dobrze się sprawował nadajnik SSTV i przesyłał nie tylko zdjęcia, ale i specjalną audycję. Test nowej anteny wypadł bardzo dobrze. Lot trwał ponad 3 godziny. Wygenerowano ponad 160 dyplomów za nasłuch nadajników sondy. Momentami RTTY słuchało ponad 40 stacji.
Po wylądowaniu, dzięki informacji od Adriana SQ5AM, po sondę pojechał Jarek SQ9NFI. Szybko odnalazł ładunek, ale okazało się, że są tylko sondy RS41. Sznurek się urwał i reszta opadła gdzie indziej, albo poszybowała dalej. W kapsule zamieściliśmy dla znalazcy kartkę z namiarami i czekamy na kontakt. Może odzyskamy resztę.
Ważnym elementem akcji była celebracja wydarzenia. Był grill z pysznym schabem i kiełbaskami, gorąca kawa i herbata. Pojawiło się kilka nowych osób, które nigdy jeszcze nie uczestniczyły w podobnym wydarzeniu, a tutaj miały okazję poznać innych kolegów krótkofalowców – wszyscy oczywiście zostali przyjaźnie przyjęci.
Relacja filmowa nakręcona przez Ryszarda SQ9MDD
Jak odbierać informację z sondy pokazuje kolega SP5LXT
Film z drona Marcina SP5QWE
https://www.facebook.com/marcin.qwe/videos/10215968114569305/
Relacja Ksawerego SO5OSP
https://www.facebook.com/sp5yam/videos/2392431197647003/
Relacja lokalnych mediów z Marek
https://www.youtube.com/watch?v=1I5qI765nRA&fbclid