czw. Maj 30th, 2024

APRS pod Łosicami już dostępny (Digi SP8ZOC)

Jeszcze do niedawna ruch APRS na wschodzie Mazowsza był nieznaczny. Brak radiotelefonów z APRS to jeden z powodów braku potrzeby rozwijania sieci. Z czasem stopniowo użytkowników jednak przybywa coraz więcej. Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Po udanym starcie Crossband Digi SR5SAN w Siedlcach powstała myśl, by jeszcze bardziej rozbudować okoliczną sieć poprzez uruchomienie kolejnego Digi pod Łosicami. Tym razem głównym pomysłodawcą uruchomienia Digi APRS był Łukasz SQ5LS. Długa analiza terenu i dostępnych lokalizacji sprawiła, że tym razem podjęliśmy się uruchomienia Digi APRS na terenie bazy harcerskiej klubu SP8ZOC w Nowosielcu.

Romek SP8GKR, Jurek SP8XXT i Łukasz SQ5LS poczynili starania o dostęp do lokalizacji oraz skrzyknęli lokalną grupę kolegów krótkofalowców. Następnie zebrali chętnych do finansowego wsparcia projektu dzięki czemu mogliśmy przejść do kolejnego etapu.

4 grudnia warunki pogodowe nie były zachęcające. Temperatura przy gruncie była poniżej zera stopni. Mimo to, tego dnia uruchomiliśmy Crossband Digi APRS w Nowosielcu. Na miejscu stawili się: Maciej SP5ALD, Michał SP5OSP, Jurek SP8XXT i Łukasz SQ5LS. Zestaw Crossband Digi APRS został wcześniej przygotowany i dostarczony na miejsce. Dodatkowo wykorzystaliśmy wcześniej przygotowaną przez Jurka SP8XXT i Łukasza SQ5LS instalację antenową zawieszoną ponad 20m nad poziomem gruntu. Zestaw został zawieszony na ścianie, podłączony do zasilania i internetu.

Zestaw SP8ZOC składa się z następujących elementów:
– Terminal HP z systemem Debian (pełni rolę sterownika i TNC oraz dekodera)
– Motorola GM350 (nadajnik VHF)
– Motorola GM350 (nadajnik UHF)
– Zasilacz 230V AC / 12V DC
– Karta dźwiękowa USB
– VP Digi APRS (pracujący jako TNC w paśmie VHF)
– Zestaw separujący audio (według SQ9MDD – interfejs na pasmo UHF)
– SDR v.3 (odbiornik do dekodera sond meteo)
– Antena do Digi – Diamond X200
– Antena UHF na częstotliwość 403 MHz.

Nie mogło tym razem zabraknąć APRS w paśmie 70cm. Za korzystaniem z APRS w paśmie UHF przemawia m.in. możliwość wykorzystania w ramach recyklingu sond meteo RS41, które po wgraniu alternatywnego softu przygotowanego przez Piotra SQ7FJB i Łukasza SQ5RWU tworzą prosty i tani tracker APRS pracujący z mocą do ok. 60 mW. Warto wspomnieć, że wiele amatorskich krajowych misji balonowych kończy się na wschodzie Polski ponieważ najczęściej wiatry wieją w kierunku wschodnim. Digi SP8ZOC pomoże w przekazywaniu pozycji nadawanych z przelatujących balonów, by jak najniżej sprowadzić opadające nadajniki, co ułatwi ich namierzanie i odnajdowanie przez lokalnych krótkofalowców i radioamatorów.

Projekt powstał i jest utrzymywany z własnych środków. W jego realizację zaangażowali się jak dotąd: Maciej SP5ALD, Michał SP5OSP, Roman SP8GKR, Jurek SP8XXT, Jacek SQ5JP, Łukasz SQ5LS, Tomek SQ5TK i Piotr SQ8JIC. Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie w uruchomieniu digi APRS w Nowosielcu. Duże podziękowania dla Hufca ZHP Podlasie za udostępnienie bazy harcerskiej oraz firmie „Z.A.E. FERLAB Piotr Paprzycki” świadczącej usługi informatyczne w Białej Podlaskiej za udostępnienie łącza do Internetu.

Do usłyszenia – Michał SP5OSP 73!