sob. Lip 20th, 2024

Przemiennik w Poleskim Parku Narodowym SR8PPN

Poleski Park Narodowy we wschodniej części województwa lubelskiego to równinny teren, który obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej.

Wizyta w Poleskim Parku Narodowych to dobry pomysł na wypoczynek na świeżym powietrzu, zarówno dla turystów podróżujących w pojedynkę, jak i z rodzinami. Wielokrotnie podczas tych wędrówek wiernym kompanem krótkofalowców i nasłuchowców jest radiotelefon przenośny lub przewoźny, który umożliwia komunikację w terenie. Należy mieć na uwadze, że w takiej głuszy telefon często jest poza zasięgiem sieci GSM, a jedyną działającą formą kontaktu na odległość staje się komunikacja radiowa przez przenośne radiotelefony PMR, które wykorzystują pasmo obywatelskie 446 MHz (nie wymagają pozwolenia radiowego) lub amatorskie radiotelefony z dostępem do licencjonowanego pasma krótkofalarskiego z dodatkową infrastrukturą wyniesionych stacji przemiennikowych, które znacznie zwiększają zasięg łączności.

Poleski Park Narodowy znajduję się między Łęczną a Włodawą przy drodze DK82, przez którą wielu turystów z Polski udaje się do Parku lub do znanego kurortu letniego nad jezioro Białe w Okunince pod Włodawą. Te obszary, to również wiele wspaniałych jezior, w których okolice zaglądają krótkofalowcy i nasłuchowcy. Poleski Park Narodowy znajduje się w znacznej odległości od dużych aglomeracji, do których czasami trudno dowołać się z radia ręcznego. Dlatego został uruchomiony lokalnie przemiennik SR8PPN, którego zasięg obecnie to ok. 15 km. od miejsca zainstalowania urządzenia. Rolę przemiennika pełni urządzenie Motorola Quantar UHF, a jego antena znajduje się na wysokości ok. 10 m. nad powierzchnią gruntu. W niedalekiej przyszłości antena przemiennika będzie dużo wyżej dzięki czemu zasięg znacznie się powiększy. Dodatkowo na przemienniku działa usługa Echolink, która pozwala na linkowanie przemiennika z innymi przemiennikami, radiowymi stacjami simplexowymi będącymi stale podłączonymi do sieci Echolink, a także z użytkownikami, którzy posiadają smartfon lub komputer zalogowany do sieci Echolink.

Ostatnio w lokalizacji przemiennika został uruchomiony projekt SR0WX, który na SR8PPN nadaje komunikaty pogodowe o stałych godzinach – 7, 10, 13, 16 i 19. Podaje m.in. informacje o stacji automatycznej, sytuacji pogodowej w regionie wraz z prognozą na kolejne godziny, podaje komunikat o jakość powietrza oraz propagacji w paśmie radiowym KF oraz HF. Projekt SR0WX jest oczywiście stale rozbudowywany, a możliwości automatycznej stacji, która nadaje specjalne komunikaty są dużo większe. Bardzo ważny jest dostęp do źródeł, które non-profit udostępniają dane do komunikatów czytanych przez stację. To już 3 przemiennik, na którym uruchomiłem taką stację informacyjną. Bardzo dobrze wypełnia czasami pustkę spowodowaną chwilowym brakiem rozmówców na przemienniku i przyciąga wielu nasłuchowców, którzy nie potrzebują już otwierać przemiennika, by sprawdzić czy i jak go odbierają. Komunikat trwa maksymalnie 5 min. Rozsądne gospodarowaniem zajętością przemiennika w odpowiednim czasie na pewno nie zakłóci jego pracy i dostępności dla innych użytkowników.

Tak to działa na SR8PPN.

Dodatkowo warto wspomnieć że na początku 2018 r. pierwszym projektem w tej lokalizacji był Digi APRS SR8OSP pracujący na częstotliwości 144.800 MHz, który bardzo dobrze uzupełnił zasięg sieci APRS między Lublinem / Chełmem / Lubartowem / Włodawą. Na początku Digi pracowało na sterowniku PLX Digi. Z czasem czułem duży niedosyt możliwości APRS tej konstrukcji i uruchomiłem Digi APRS na Raspberry Pi 2 (system Raspbian oraz Direwolf wraz z APRX-em) według instrukcji Ryśka SQ9MDD. Dodatkowo z biegiem czasu zmieniłem sprzęt na terminal HP, którego cena jest niższa niż RPi i rozbudowałem zestaw o odbiornik APRS 70cm (432.500 MHz.) szczególnie przydatny w czasie akcji balonowych. Minusem terminali jest rozmiar urządzenia i większy niż RPi pobór energii elektrycznej.

Prócz zwykłej pracy jako Digi APRS zestaw z radiem z czasem został doposażony o małą stację pogodową złożoną z Arduino i czujnika BME280, który poprzez system APRS nadaje pod znakiem SR8OSP-4 parametry pogodowe wraz z alertami pogodowymi, transmitując statusy drogą radiową. Ważną częścią EmCom (Emergency Communication) jest sieć automatycznych urządzeń amatorskich m.in. digi APRS. Jeżeli w Twojej okolicy zasięg APRS jest skromny czy nawet zerowy i masz dobrą lokalizację na uruchomienie automatycznych stacji bezobsługowych, to nie wahaj się powiedzieć o tym kolegom, którzy non-profit wspierają rozwój infrastruktury krótkofalarskiej. Nawet jeśli miejsce jest pełne zakłóceń, ale wysokość względem otaczającego terenu jest znaczna, to śmiało można uruchomić chociażby stacje według projektu SR0WX.

Pamiętaj: Robimy to dla innych krótkofalowców, a warto też zaznaczyć, że w śród nas jest wielu cichych nasłuchowców, którzy widząc twoje lub twojej grupy zaangażowanie, słysząc nowe, ciekawe stacje pracujące w eterze być może zechcą zostać krótkofalowcem, bo to ich kręci tak jak Ciebie!

Udanego wypoczynku radiowego na Polesiu 🙂
Michał SP5OSP 73!