czw. Maj 30th, 2024

Przemiennik SR8LW gotowy do pracy radiowej

Łuków, miasto położone w północnej części Lubelszczyzny.

Tutaj kilka lat temu grupa krótkofalowców połączyła siły i na początku maja 2008 r. uruchomiła przemiennik SR5LW (dawniej taki miał znak). Dodatkowo w tej lokalizacji z czasem został uruchomiony digipeater APRS SR8NDL.

Przemienniki zarówno kiedyś jak i obecnie, to jeden ze sposobów na integrację okolicznych krótkofalowców oddalonych od siebie czasem na znaczne odległości lub posługujących się nadajnikami QRP.

Niestety lata mijały, a urządzenia dotykały awarie, których usuwanie utrudniały problemy z dostępem do lokalizacji. Sprzęt potrzebował konserwacji oraz wymiany. Warto wspomnieć, że w ubiegłych latach w powiecie łukowskim odbywały się coroczne spotkania krótkofalarskie w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Przemiennik ułatwiał kontakt z osobami, które udawały się na spotkanie lecz napotykały problem z dojazdem lub po prostu chciały o coś zapytać organizatorów spotkania.

Na początku 2020 roku po udanym uruchomieniu przemiennika SR5S w Siedlcach zrodziła się idea reaktywacji przemiennika SR8LW i ponownego uruchomienia Digipeatera APRS celem powiększenia zasięgu sieci w rejonach, gdzie stacje pracujące z mniejszą mocą nie były w stanie nawiązać komunikacji. Trzeba było zabrać przemiennik na przegląd i sprawdzić czy działa poprawnie. Wcześniejsze urządzenia nadawczo-odbiorcze zostały zastąpione przez inne radiotelefony i sterowniki. Warto podkreślić, że miejsce instalacji SR8LW jest jednym z najlepszych w okolicy. Niestety projekt musiał zaczekać na realizację, ponieważ nieoczekiwanie nadeszła pandemia, która wpłynęła na plany i możliwości działania wielu z nas, a także dodatkowo utrudniła bardzo dostęp do lokalizacji.

W dniu 10 lutego 2022 roku team w składzie Michał SP5OSP oraz Wojtek SQ5MOG podjął się instalacji przemiennika SR8LW oraz digi APRS SR8LWA na elewatorze zbożowym w Łukowie. Przed naszym przybyciem na miejsce instalacji silne wiatry spowodowały złamanie anteny do APRS, więc musieliśmy zainstalować nową. Przemiennik wystartował lecz z czasem nadajnik SR8LW miał problemy z nadawaniem relacji dłuższym niż minuta.
13 maja 2022 roku ponownie podjęliśmy pracę w teamie Michał SP5OSP oraz Leszek SP8JT na obiekcie, z którego nadaje SR8LW. Wymieniona została część nadawcza oraz wprowadziliśmy małe usprawnienia chłodzenia nadajnika i poprawki w ustawieniach sterownika przemiennika. Dodatkowo sprawdziliśmy analizatorem RIG-Expert AA-1000 antenę nadawczą SR8LW, by wyeliminować występowanie nieprawidłowości w torze antenowym RPT. Tego dnia zakończyła się faza testowej pracy przemiennika.

Obecnie przemiennik SR8LW pracuje na 2 radiotelefonach Motorola GM340 ze sterownikiem RPTC firmy Microsat. Moc nadajnika to 15W. Z racji na warunki temperaturowe panujące latem pod dachem i ogólne bezpieczeństwo nadajnika wprowadziliśmy w radiu nadawczym TOT (ograniczenie czasu nadawania) na 250 sek. Stosując krótkie relacje i pozwalając na wyłączenie się nadajnika RPT po każdej relacji możemy rozmawiać bardzo długo. Testy wykazały, że przemiennik jest bardzo dobrze odbierany m.in. na terenie powiatu siedleckiego z przenośnego radiotelefonu QRP. W mobilu również dobrze słychać go nad jeziorem Firlej pod Lubartowem. Po wielu przeprowadzonych testach można śmiało powiedzieć, że przemiennik jest słyszany w promieniu ok. 40 km, a nawet dalej ponieważ dobre raporty otrzymujemy od kolegów z Sokołowa Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Kałuszyna, Garwolina, Lubartowa i Parczewa.

Bardzo ważną częścią uruchomionego zestawu jest digi APRS SR8LWA. Wysokość oraz miejsce położenia sprawia, że digi działa skutecznie w promienieniu ponad 30 km z mocą nadawczą 5W. APRS pozwala poprawić warunki pracy stacji EmCom-owych oraz pełni rolę HUB-a informacyjnego, dzięki któremu możemy wysłać innym nie tylko położenie, ale też wiadomości i biuletyny radiowe oraz parametry pogodowe. Do konstrukcji digi pracującego na częstotliwości 144.800 MHz użyliśmy radiotelefon Motorola GM350 oraz anteny 2*5/8 fali Lafayette MA-2000. Zastosowaliśmy też modem APRS PlxDigi. Widać bardzo dobrze że Digi SR8LWA uzupełnia braki w zasięgu sieci między Siedlcami, Lubartowem, Garwolinem, Rykami i Białą Podlaską.

Projekt powstał i jest utrzymywany z własnych środków. W projekt zaangażowali się do tej pory: Jacek SP5ANT, Michał SP5OSP, Zbyszek SP5WCX, Leszek SP8JT, Kamil SP8KB (ex. SQ8ISJ), Mariusz SP8MAR, Janek SP8TI, Andrzej SQ5OBO, Wojtek SQ5MOG, Mariusz SQ8JCB, Radek SP-8-20-109. Bardzo dziękuję wszystkim za wsparcie w reaktywacji przemiennika i digi APRS. Duże podziękowania dla firmy PHUP „K.W.S. ŻABCZYŃCY” Sp. J. za udostępnienie lokalizacji. Do usłyszenia – Michał SP5OSP 73!