Modernizacja SR5MM w Mińsku Maz.

Przemiennik to jeden z elementów infrastruktury krótkofalarskiej odpowiedzialnej za utrzymanie łączności między słabszymi stacjami, osobami pracującymi z ręcznymi radiotelefonami lub kiedy rozmówców dzieli bariera terenowa. Przemienniki wymagają regularnych przeglądów, wtedy będą nam służyć przez długi czas.

Kilka razy w roku sprawdzam instalacje antenową na przemienniku SR5MM, m.in. antenę Katherina. Antena ta w dniu ostatniego przeglądu posiadała SWR na poziomie 1,7. Pomiar został dokonany przez Krzysztofa SQ5AKC miernikiem marki MFJ. W skład zestawu nadawczo-odbiorczego prócz anteny wchodzi wiekowy duplexer AirTech, który pracuje dobrze jak na swoje możliwości. Kiedyś pracował na innych częstotliwościach ale został przystosowany do częstotliwości naszego przemiennika. Jednak możliwość łatwego odstrojenia i wieloletnia praca w niesprzyjających warunkach atmosferycznych powodowały mój niepokój. Po konsultacjach z osobami utrzymującymi na co dzień wiele przemienników krótkofalarskich zdecydowałem się na zakup nowego duplexera.

Ten, który wybrałem zamówiłem z Chin. Zakup ten budził co prawda moje obawy co do utrzymania wymaganych parametrów w tym najważniejszego – tłumienia na poziomie ok. 90dB. Kolega polecił mi ,,Professional Telecom Supplier’’. Wybrałem duplexer 6 komorowy do przemiennika mocy 50W. Według porady jednego z kolegów krótkofalowców jeśli duplexer jest dostosowany na większą moc nadawczą to też będzie miał zagwarantowane tłumienie na odpowiednim poziomie do naszych przemienników działających według prawa do 15W. Spotkałem się w internecie z komentarzami, że te tańsze do mocy 30W posiadały nawet tłumienie na poziomie 50-60dB co uniemożliwia prace przemiennika oraz, że czasami niektóre należy poddać kalibracji.

Dokonałem zakupu duplexera za ok. 480zł (kwota zależna od notowania dolara). Kupując duplexer dodałem w komentarzu parametry pracy przemiennika czyli częstotliwość wejścia i wyjścia oraz rodzaj gniazda (wybrałem gniazdo N). Sprzedający potwierdził odebrane parametry. Czas realizacji i dostawy zamówienia wyniósł miesiąc ze względu na opóźnienia spowodowane przez Covid-19.

Po dotarciu do Polski otrzymałem list z oddziału Celno-Pocztowego w Warszawie ze zdjęciem zawartości paczki oraz instrukcją dalszego postępowania. W wiadomości zwrotnej  podałem co jest zawartością przesyłki, zrzut ekranu aukcji, na której zakupiłem towar produkt oraz potwierdzenie płatności za wymagane opłaty (ok. 120 zł podatku VAT od wartości produktu). Po 2 dniach paczka została do mnie dostarczona. Całkowity koszt nowego duplexera wyniósł mnie ok. 600 zł (zależnie od kursu dolara).

Zanim zabrałem się instalowanie nowego duplexera chciałem sprawdzić na wobuloskopie jego parametry tak aby nie uszkodzić przemiennika. W jego sprawdzeniu pomogli mi koledzy zajmujący się przemiennikami na Mosznej, a w szczególności Łukasz SQ7EHO. Łukasz poprzez regulacje filtrów poprawił też lekko jego parametry.

20 kwietnia 2020 r. w godzinach porannych został uruchomiony przemiennik SR5MM na nowym duplexerze. Pierwsze testy wskazują troszkę lepszą czułość od poprzedniego duplexera i odbiór dalszych nadawców niż wcześniej. Już drugi tydzień przemiennik działa na nowym duplexerze i użytkownicy nie zgłaszają problemów w działaniu. Zapraszam do zgłaszania waszych uwag i ocen odbioru. Można to zrobić m.in. na stronie przemienniki.net podając raport słyszalności. Dla wielu opiekunów przemienników taki raport na stronie przemienniki.net może być bardzo pomocny. Dodatkowo przyszli opiekunowie nowych przemienników będą mieli lepszy obraz pokrycia terenu przez inne przemienniki.

Przy okazji zachęcam opiekunów przemienników o raportowanie zmian technicznych na stronie przemienniki.net, sprawdzanie okresowo poprawności danych oraz do wprowadzania do publicznej wiadomości szczegółowych konfiguracji na przemiennikach analogowych i cyfrowych typu grupy i sloty dynamiczne i statyczne, które ułatwiają korzystanie krótkofalowcom a także osobom tworzącym różne pliki wsadowe do radiotelefonów.

 

Do usłyszenia
Michał SP5OSP 73!