sob. Lip 20th, 2024

Relacja z akcji balonowej 30.lat teleskopu Hubble`a

Na początku roku nasz zespół wstratosfere.pl otrzymał zaproszenie z Obserwatorium Astronomicznego we Fromborku. Mieliśmy przyjechać do Frobmorka jako jedna z atrakcji obchodów 30. lecia wysłania na orbitę teleskopu Hubble`a. Wielki teleskop, wielkie „napalenie”, a wszystkiemu przeszkodził mały mikrob.

Postanowiliśmy, że pomimo odwołania wydarzenia, my i tak puścimy balon. Tym bardziej, że mieliśmy zaprojektowane: wzór dyplomu i szablon obrazków w SSTV w formacie PD120. Zatem do dzieła.

Ostatni tydzień przed startem poprzedziły przygotowania. Dwie konferencje przez internet, wiadomości przez messengera, wymiana plików na naszym dysku roboczym. W czwartek ostatni dzień nadsyłania prac dzieci, które popłyną z wysokiego nadajnika w formacie SSTV. W piątek wszystkie obrazki już gotowe. Co więcej przygotowaliśmy standard i opracowaliśmy procedurę szybkiego robienia kolejnych obrazków do SSTV z wykorzystaniem szablonu w GIMP-ie.

Naszedł ten dzień 25 kwietnia. Wprawdzie teleskop poleciał 24, ale ze względu na sobotę 25 kwietnia więcej kolegów może nasłuchiwać. A i dzieci nie zajmują komputerów (trudny czas zdalnej nauki).
Balon ma lecieć o godz 12, ale pojawiają się problemy techniczne. Kapsułę trzeba rozebrać i jeszcze raz wszystko złożyć. Po kolejnych próbach (i próbie puszczenia) okazuje się, że kapsuła jest cięższa niż przewidywania (dzień wcześniej zważona elektronika miał 180 g, tyle samo dodaliśmy jako wagę kapsuły – okazało się stanowczo za mało). Balon musimy jeszcze raz rozwiązać i dopompować. Robiliśmy to pierwszy raz i międzynarodowo – przy pompowaniu balonu pomagał Alan, który jest Paragwajczykiem. Po raz pierwszy (mamy też nadzieję, ze ostatni) puszczaliśmy balon w ochronnych maseczkach. Używanie rękawiczek to standard w takich misjach.

Druga próba się powiodła. Balon poszedł w górę. Przez chwilę się zachwiał i nawet myśleliśmy, że zawiśnie na drzewie, ale na szczęście nic takiego się nie wydarzyło. Wznoszenie ok. 2 m/s, czyli dokładnie tak jak zakładaliśmy.

Balon leciał ponad trzy godziny. Nadał 30 obrazków SSTV oraz pozdrowienia głosowe oraz alfabetem Morse`a w językach polskim i angielskim. 84 kolegów i koleżanek wygenerowało okolicznościowy dyplom.

Szczegóły techniczne:
Balon 200 g
Waga ładunku 450 g
Wysokość maksymalna 20 802 m
W linii prostej balon pokonał ok 110 km
Lot balonu trwał 3 godziny 15 minut
Nadano 30 obrazków w modach PD120 oraz Scotty1 – jeden cykl kupletu obrazków trwał godzinę
RTTY słuchało 39 stacji

Taki dyplom za nasłuchy można było wygenerować:

 

Poza obrazkami można było na częstotliwości 144.500 MHz usłyszeć coś jeszcze:

Po raz pierwszy wysłaliśmy SSTV w PD120

 

                                     Kilka zdjęć ze startu: